Diskuse
Která je nejlepší umělá stěna na Moravě?    od: goat     17.03.2011 07:46

Těžko rozhodnout mezi pěti překližkovými giganty:

Hudy (Brno) - existuje od podzimu 2014. Špičková stěna s různými výškami profilů od 11 do 20 m. Nechybí ani část napodobující svou strukturou skálu a moderní navijáky pro sebejištění. Bývá zde kolem 150 cest.
Klajda (Brno) - rozsáhlá stěna v bývalé KSČ výrobní hale s výškou 13 m. Nabízí lezeckou hostinu - je zde více jak stovka cest všech obtížností, osazená většinou neuklouzanými chyty. Otevřeno má přes zimu od nevidím do nevidím, přes léto spíš méně na úkor své kolegyně Olympie.
Duro (Brno) - asi nejvyšší stěna v republice (2014) s výškou 22 m v hale bývalé cementárny. Kromě dlouhých cest nabízí i kratší, asi 8 m vysokou sekci, jeden pěkný strop a bordelingovou stěnku. Otevřeno má taktéž přes zimu od nevidím do nevidím, přes léto podle počasí na úkor Olympie.
Olympia (Brno) - venkovní stěna zajímavých bizarních tvarů o výšce 10-18 m. Je z betonu, což umožňuje využívat kromě umělých chytů i různé výstupky a plošky. Na druhé straně má beton negativní vliv na životnost lezeček. Stěna se přes zimu promění v drytoolingový ráj a do klasické lezecké podoby rozkvétá až na jaře.
Vertikon (Zlín) - moderní stěna s výškou 16 m, jako jediná z uvedených postavená ve vlastní hale. Spousta krásných cest v zajímavých profilech, je zde i menší bordelingová stěnka.

Jest nasnadě, že Brno je sice pěkně hnusné, ale lezecky zaslíbené město. Ještě dodejme, že Klajdu, Duro a Olympii provozuje jeden Klajda, který se o svá dítka stará s příkladnou péčí, za což mu poděkování lezecké komunity patří. Ani Zlín a Hudy ovšem nezůstávají v ničem pozadu. A to jsme ještě nezmínili další výbornou brněnskou stěnu - Komec.

U všech výše zmíněných stěn jsou k dispozici šatny, sprchy, občerstvení, zkrátka kvalitní zázemí. Vstupné se zde pohybuje kolem 160,- za libovolně dlouhou seanci. Cesty jsou průběžně obměňovány zkušenými stavěči, takže nehrozí, že by lezec po půl roce zíval nudou. Probíhají tu i různé přednášky známých šplhavců a závody dospělých i dětí. Takže tyto svatostánky by se spíš daly označit za lezecká centra než za pouhé stěny.


Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:  (nepovinný)
Text:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)