Miss 8.000
Správná hora je štíhá a špičatá a má jasně viditelný vrchol z dáli. Nezáleží na tom, co to je, ale jak to vypadá, to je známá pravda. Osmitisícovky jsou sice dominantními vrcholy, ale jak to mají s krásou a elegancí?


1) K2

Jednoznačně největší kráska, šarmantní takřka ze všech pohledů. Má tvar pyramidy a díky své dominanci je nepřehlédnutelná i z letadla. Snad jen východní stěna trochu zavání konvenčností, všechny ostatní prozrazují nezpochybnitelnou královnu. Pohled z jihu, který se otevře při přístupu z ledovce Godwin-Austen, nenechá žádného horolezce chladným.



K2 z jihu z ledovce Godwin-Austen

Západní stěna


Pohled ze severu

Východní stěna


JZ stěna

Letecký pohled z jihu



2) Dhaulágirí

Nejkrásnější nepálská osmička. Z většiny pohledů vyniká její pyramidovitý tvar a bílé strmé srázy. Jižní stěna je sice trochu kostrbatá, západní zase členitá, ale to se dá prominout. Obzvlášť východní strana by mohla sloužit jako reklama na velehory.



Východní a severní stěna

Jižní stěna


Severní stěna

Západní stěna


Západní stěna

Východní stěna



3) Gašerbrum I

Krásný kopec v Karákoramu zůstává dlouho skrytý za okolními štíty (od toho Hidden Peak), až z ledovce Gašerbrum vynikne jeho štíhlý tvar zakončený jasně viditelným vrcholem. Jen dosud panenská SV stěna je sice mohutná, ale dost nudná. Všechny ostatní pohledy jsou parádní.



Gašerbrum I ze SZ z GII

Západní hřeben z ledovce Gašerbrum


SV stěna

SZ stěna ze svahů GII


SZ stěna

JZ stěna



4) Makalu

Mohutný masiv s jasným vrcholem zaujal už legendárního Malloryho v r. 1921. Strmé stěny spadající na všechny strany činí z Makalu jednu z nejhůř přístupných osmitisícovek a zároveň jednu z nejhezčích. Západní a jižní stěna jsou skalnaté, východní zase věčně bílá. Ze všech stran poskytuje hora úchvatné pohledy.



Západní stěna

Pohled z Everestu od SZ


Západní a jižní stěna oddělené západním hřebenem

Jižní stěna


Východní stěna

Letecký pohled z jihu



5) Mount Everest

Nejvyšší horu světa netřeba představovat. Kromě několika nej se i co do krásy řadí do horní poloviny osmitisícovkového žebříčku. Pro nejhezčí pohledy musíme vylézt až na Lhotse, ale i JZ stěna je fotogenická. Taktéž skalnatá severní působí dominantně. Pouze východní Kangshungská stěna je tuctová.



JZ stěna

Severní stěna


Východní (Kangshungská) stěna, zleva Lhotse a Everest

SV hřeben, vpravo Severní sedlo


Everest z jihu od Lhotse

Everest, Lhotse a Nuptse ze západu



6) Čo Oju

Druhé nejnavštěvovanější osmitisícovce po Everestu to sluší ze západu, kudy leze i nejvíce lidí. A pak ještě JV stěna je elegantní. Severní je škaredá a zbylá JZ taky nic moc. Celkově se Tyrkysová bohyně řadí mezi osmitisícovkami k lepšímu průměru.



Západní stěna

JV stěna


Severní stěna

Pohled od jezera Gyazumba


JZ stěna

Tyrkysová bohyně



7) Manáslu

Manáslu charakterizuje dlouhé vrcholové plato a také to, že je z každého pohledu jiné. Nejhezčí je JV stěna se dvěma růžky, hlavním a východním vrcholem. To je skutečně reklamní seskupení. Jižní stěna by ještě ušla, ale třeba západní je vyloženě ohyzdná. Ani další pohledy nejsou zrovna úchvatné. Celkově osmitisícovkový průměr.



Manáslu ze severu

JV stěna


Hlavní a východní vrchol, pohled ze SV

Vrcholové plato a jižní stěna


Jižní stěna

Západní stěna vpravo



8) Gašerbrum II

GII je docela obyčejná hučka, až na nádhernou vrcholovou pyramidu se stěnou jak seříznutý dort. A ta ji vyděluje ze společnosti podprůměrných alespoň do průměru. Čínská strana hory působí majestátně, ale takových panoramat se v Himálaji najde nepřeberně. Zbytek celkem nestojí za řeč.



Z jihu z BC na ledovci Gašerbrum

Vrcholová pyramida


Čínská strana ze SV

GII nejvyšší uprostřed z JV



9) Lhotse

Menší bratříček Everestu se proslavil hlavně svou jižní stěnou, která je považována za nejobtížnější na osmitisícovkách. Vzhledově ale nestojí za moc. Pro nejhezčí pohled si musíme vylézt až na Everest, zbytek je nudný a obyčejný. Skalnatá jižní stěna je sice horolezecky ohromující, ale vizuálně o žádný unikát nejde.



Everest a západní stěna Lhotse

Západní stěna z Cwm


Jižní stěna

Východní stěna (Kangshung)


Pohled ze severu z Everestu

Everest, Lhotse a Nuptse ze západu



10) Nanga Parbat

Velmi známá hora, u které pouze vyslovení jména způsobuje mrazení v zádech. Vizuálně to však žádný zázrak není. Kopec je spíš dlouhým rozložitým hřebenem, žádná ze stěn mnoho krásy nepobrala. Kouzlo Nanga Parbat spočívá v tom, že poblíž není nic o srovnatelné výšce, takže její bílé srázy vystupují z údolí jako zjevení. Pokud by se nacházela mezi podobně vysokými horami, stěží by si jí někdo všiml.



Diamirská stěna z letadla

Diamirská stěna


Rupálská stěna

Rakhiotská stěna


Diamirská stěna

Panorama s Rupálskou stěnou



11) Kančendženga

3. nejvyšší hora světa nezaujme kromě výšky téměř ničím. Je rozložitým bumbrlíčkem, na dlouhém hřebeni má více vrcholů a ten nejvyšší výstupek je hlavní. Není zde žádná jasná linie ani vrchol. Pět pokladnic velkého sněhu by se dalo klidně přejmenovat na Pět pokladnic nudy.



JZ stěna

SZ stěna


JV stěna

JZ stěna


Východní stěna

JZ stěna



12) Šiša Pangma

Nejnižší osmitisícovka zaujímá podobnou pozici i co se týká krásy. Má tvar rozložitého hřebene bez jasného vrcholu. Žádná z jejích stěn neskýtá obraz, který by se vryl do paměti. Snad jen jasně bílá a do dáli zářící SV stěna přitahuje pozornost. Být Šiša Pangma o pár metrů nižší, znalo by ji jen pár zasvěcených.



SV a SZ stěna

SV strana


JZ stěna

JZ stěna


Šiša Pangma a Phola Gangchen z JV

Masiv Šiša Pangmy ze SV



13) Broad Peak

Broad Peak, jak už název napovídá, je rozlehlý hřeben se třemi vrcholy. Snad jen pohled z K2, kdy jsou všechny pěkně v zákrytu, je okouzlující. Jinak jde o tuctovou horu (až na výšku), kterými by se v Himálaji dalo dláždit. Žádná ze stěn není zajímavá ničím. Navíc má Broad Peak tu smůlu, že hned vedle se tyčí nedostižná K2.



Pohled z JZ z ledovce Godwin Austen

Tři vrcholy Broad Peaku ze SZ


Broad Peak vpravo z K2

Východní čínská stěna


Pohled z BC na ledovci Godwin Austen

K2 a Broad Peak



14) Annapurna

První zlezená osmička a veřejnosti známá hora je vizuálně ničemná. Když už se i matador Krzysztof Wielicki vyjádřil, že v její severní stěně je všechno špatně a že je nejškaredší na osmitisícovkách, tak to něco znamená. SZ stěna je podivně zkosená a podobně strašná. Celkově je masiv Annapurny I jen hřebenem s výstupky, nic výraznějšího zde nenajdeme. Snad jen pohled z východu od Roc Noir ukazuje, že i na té nejškaredší se dá najít něco pěkného. Jižní stěna je sice horolezecky úchvatná, ale není to hora, jen skalní hradba.



Jižní stěna

SZ stěna


Roc Noir a vzadu hlavní vrchol

Severní stěna


Pohled ze severu

Annapurna South a uprostřed vzadu hlavní vrchol



Pokud odhlédneme od výšky, z mnoha kandidátů na nejhezčí kopec světa se rýsují dva hlavní favorité:


Matterhorn 4.478 m

'Rybí ocas' Machapuchare 6.999 m