Diskuse
Má smysl přidávat jištění do špatně zajištěných cest?    od: goat     17.03.2011 07:47

Každá lezecky využívaná skála je pod správou Oblastní vrcholové komise (dále Büro). Pokud prvolezec provádí nový výstup, navrhuje a osazuje do skály jištění (borháky atd.) Prvovýstup pak nahlásí na Büro a od té doby by jištění mělo zůstat neměnné, coby podivný pomníček prvovýstupci. Büro nadále provádí údržbu a výměnu jištění, bez souhlasu autora by však nemělo přidávat nové. Tudíž pokud zlovolný desítkař osadí šestku jedním kruhem na patnáct metrů, mělo by to tak zůstat 'na věčné časy'.

Hlas rozumu naopak říká, že jednotlivec NESMÍ určovat jištění na desítky let dopředu. Co když cestu odjistí špatně, nezodpovědně a nebezpečně? Pak už cesta, byť krásná, bude pro 90% lezců navždy nepřístupná? To je přece nesmysl. A že se často jedná ne o cesty, ale o celé skály či dokonce oblasti. Trvá snad někdo na tom, aby 20 let starý automobilový okruh byl zabezpečený pořád stejně, protože tehdejší prvovítěz to dal bez zábran a bariér? Doba se přece mění a s ní i každý sport. Jediný, kdo to nepochopil, je ČHS. A možná FIFA se svým odporem k videu.

Dnes už ale nejsou padesátá léta a lezení je sportem široce rozšířeným skrze různé výkonnostní kategorie. Máme za to, že na skále by se měl cítit bezpečně i čtverkový lezec. Proč slýchat věty typu 'Na Rabštejn nejezdíme, je to tam blbě jištěné (rodina s dětmi)' či 'Nejvíc jsem se vybál na pětkách (zkušený lezec)'. Proč by měla mít např. do Adršpachu přístup jen skupina Vyvolených, poněvadž jištění aby tu pohledal? Protože v Büru zasedá hrstka nekompetentních old-school Hrdinů majících pocit, že jištění je pro zbabělce? Jakoby prvolezec neměl dostatečnou hnědku v kalhotách i na slušně jištěných cestách. Takže k úvodní otázce: rozhodně ANO!


Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:  (nepovinný)
Text:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)