Zámek Kozel

Zámek Kozel nalézá se asi 10 km jihovýchodně od Plzně.

Je nejnavštěvovanějším památkovým objektem v západních Čechách. Podle odborníků za to vděčí v prvé řadě svému jménu.

Je pojmenován podle podle starého pohanskému zvyku Slovanů. Jak praví pradávná pověst, naši předkové museli v den rovnodennosti obětovat pro usmíření bohů a naději na dobrou úrodu to nejcennější, co mají. V mladší době kamenné obětovali nejprve oštěp, v dalším období manželku a ještě později kozla.

Jak pošetilé je vztáhnout ruku na posvátné zvíře se Slované přesvědčili velice brzy, když byli ze svých sídel vytlačeni Němci. Ti pojmenovali zámek 'Jagdschloss bei Stiahlav', což je proti Kozlovi odvar.

Zámek byl postaven v letech 1784—1789 a v polovině 90. let 18. století byly přistavěny ještě dvě samostatné dvojice budov - patrová kaple a jízdárna a přízemní budova stáje a obydlí sloužících (lokajna). Služebnictvo ano, ale místo na zámku pro pořádného kozla ne. Není divu, že zámek postupně chátral. Rekonstruován byl až v 60. letech 20. století.

Kozel je obklopen rozsáhlým anglickým parkem (u nás bychom řekli spíše kozlím výběhem), jehož dnešní podoba pochází z doby Valdštejnů. Taktéž se zde nachází velká a cenná knihovna.
Komu nestačí náš letmý kozlí popisek, nechť se mrkne na www.zamek-kozel.cz