Ovčárna


Výška: 1.300 mnm Masiv: Pradědský GPS: 50°04'15''N   17°14'20''E
Prvostavba: 1889 Lůžka: 125+ Web: volareza.cz
Výše položené oblasti v Jeseníkách byly dříve buď holé nebo porostlé řídkým lesem, takže se využívaly k pastvě krav a ovcí. Na svazích pak pro potřeby pastevců vznikaly salaše a stáje, které se staly základem dnešních chat. Podobně tomu bylo i na Ovčárně. Na svahu pod Petrovými kameny byla v r. 1863 postavena salaš, na svou dobu luxusní s bytem pro ovčáka a místností na zpracování mléka. Takže Ovčárna má skutečně původ v ovčárně. Jako správcové zde působili manželé Grohalovi. Rosa Grohalová nakonec na chatě zůstala celých 46 let, i dlouho po smrti o hodně staršího Karla. Salaš se stala oblíbeným odpočinkem lesníků, ale i profesorů a jejich studentů při vlastivědných vycházkách.

V té době se začali v Jeseníkách množit turisté a začali využívat chatu jako útočiště i nouzovou noclehárnu. V r. 1889 byla salaš přebudována na turistickou ubytovnu s několika pokoji, restaurací a bytem pro správce. V r. 1902 byla k ubytovně postavena silnice z Karlovy Studánky, která je po úpravách v provozu dodnes.

V r. 1909 zemřela ve věku 79 let Rosa Grohalová a dostala od císaře Franze Josefa Stříbrný kříž za zásluhy. Na její místo nastoupil ambiciózní Adolf Bradel. Ještě než stačil uskutečnit svůj plán vytvořit z Ovčárny největší turistické centrum v Jeseníkách, zemřel při požáru chaty 22.12.2010, když se ze sklepa snažil zachránit zbytky zásob. Za jeho působení nicméně ubytovna přešla na celoroční provoz, dříve fungovala jen v létě. Na místě trosek byla postavena dřevěná chatka, která se postupně rozšiřovala. Přibývalo totiž zájemců o nový hit - lyžování a v r. 1912 byla otevřena rozhledna na Pradědu, což přilákalo spousty lidí.

Pozemky i chata patřily Řádu německých rytířů a ti se postupem času rozhodli, že zde postaví horský hotel. Celý projekt se ale zdržel. Během 1. světové války a po ní byly jiné starosti a tak hotel zde vznikl až počátkem 30. let. Záhy se stal velmi oblíbeným, jenže období prosperity a růstu učinila přítrž 2. světová válka. O lokalitu se začal zajímat wehrmacht a turistický ruch prakticky zanikl.

Po válce byla chata Německým rytířům znárodněna a přešla pod Státní lesy. V r. 1949 se stala majetkem čs. armády a tak to zůstalo v podstatě dodnes. V r. 1985 prošla budova generální přestavbou a vznikl komfortní hotel se 130 lůžky, bazénkem, saunou, kinem, knihovnou atd. Vše sloužilo potřebám armády, veřejnosti se hotel zpřístupnil až v r. 1991. Dnes jej spravuje příspěvková organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení neboli Volareza. Tento název hotel i oficiálně nese.

Průbežně vznikaly na Ovčárně i další budovy - hotel Figura s kapacitou 45 osob a chata Sabinka se 40 lůžky. Od r. 1974 je v areálu i stanice Horské služby.

Ovčárna je oblíbeným a velmi využívaným turistickým centrem. Je snadno dostupná, z rozcestí Hvězda sem jezdí kyvadlová doprava, každou celou hodinu nahoru a o půl dolů. Silnice je totiž na dva autobusy příliš úzká. Vjezd je povolený i autem za 450,- v létě a za 600,- v zimě (2022). Pokud se vyčerpá kapacita parkoviště, závora už další auta nepustí.

V blízkosti Ovčárny se nachází 5 kratších či delších vleků se 7 sjezdovkami všech obtížností. Asfaltka z Hvězdy a dále na Praděd je oblíbenou výzvou pro cyklisty. Turistům se nabízí hodně pěkných tras např. Bílá Opava z Karlovy Studánky, Velkou Kotlinou z Malé Morávky, ze Skřítku, na Červenohorské sedlo atd. Posledně zmíněná je i jednou z nejoblíbenějších běžkařských tras v Jeseníkách.


Ovčárna od Pradědu



Hotel Volareza alias Ovčárna



Hotel Figura



Chata Sabinka s parkovištěm



Ovčárna a okolí z Pradědu



Ovčárna v r. 1903



Ovčárna v r. 1924



Ovčárna v r. 1937, na Pradědu je ještě původní rozhledna



Přístup

Mapy.cz
Mapy.cz

Nejsnazší přístup je po asfaltce z Hvězdy, ať už autem nebo autobusem. Turistům se ale nabízí řada dalších a velmi pěkných možností.

  Karlovy Studánky po Bílou Opavou 5,5 km (převýšení 500 m)
  Z Malé Morávky po Velkou kotlinou 11 km (převýšení 760 m)
  Ze Skřítku po a přes Jelení studánku 12 km (převýšení 620 m)
  Z Červenohorského sedla po přes Švýcárnu 11,5 km (převýšení 450 m)