Valova skála
Na okrajové skále v těsné blízkosti Vsetína vedou nejdelší cesty v celé oblasti moravských pískovců. Lezecky vyhledávaná je především její 35 metrů vysoká západní stěna. Celkem zde najdeme přes 50 cest nižší a střední obtížnosti 3-7. Vedou především v ukloněné skále. Na slanění z delších cest jen těsně vystačí 60 m lano, někdy ani to ne. Jištění je skvělé, jde pravděpodobně o nejlépe zajištěný pískovec v Česku. V našem lezeckém skanzenu, vzhlížejícím k 60-80. létům minulého století, jde o malý zázrak. Jediným drobným mínusem je horší orientace v cestách, tvar skály i borháky ne vždy úplně odpovídají kresbě v průvodci. Pomohlo by číselné označení cest na nástupech, momentálně (2022) je tam pouze jediné: 24. A pak ještě 16, ale to odpovídá cestě 18.

Skála se dá obejít, je z ní pěkná vyhlídka vyhledávaná i turisty. Dole je několik laviček a ohniště.


Průvodci
Ofocený průvodčík z tabule pod skálou
Moravské pískovce, kreslený popis asi 12 skal
Jiná varianta téhož
Za průvodce děkujeme autorskému tandemu V. Skýpala a V. Wolf. Jejich původní tištěná podoba je k mání na www.horokupectvi.cz nebo www.horoknihy.cz.
Horosvaz, seznam cest

GPS
49°21'2.701''N18°1'46.016''E
1. Valova skála2. Valova skála3. Valova skála


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Kolem skal vede úzká asfaltečka, parkovat se dá na hliněné plošině vlevo u potoka. Ke skalám dojdeme po stezce doprava do kopce, je to necelých 500 m.
Vaše zkušenosti a tipy z Valovy skály:

Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)