Bělá pod Pradědem
Skály se nachází u Bělé pod Videlským sedlem, nikoliv u Bělé pod Pradědem, což je několikakilometrový rozdíl.

Jedná se o 2 skalní oblasti - Bělá a Vysoký vodopád.

Bělá je tvořena řadou okrajových skal z krystalické břidlice a svoru. Skalky jsou většinou pevné, bohatě členěné a dosahují výšek do 15-20 m. Nástupy cest jsou označeny šipkami.
Lezení by tu bylo výživné, skal je spousta a cest přes 90, většinou 3-6 UIAA. K mání by byly kouty, převisy, občas spára, silové i technické lezení. Kdyby... nechybělo jištění. Přesněji řečeno je tak sporadické, že ho často ani nemá cenu zmiňovat. A to i přesto, že skály jsou relativně nově přejištěné a občasné borháky jsou čerstvé. Takže i tu se projevuje bolest takřka všech skal na Jesenicku a Rychlebsku - zaleze si tu jenom ten, kdo si chce hrát na hrdinu. Škoda.

Skály u Vysokého vodopádu jsou tvořeny okrajovou skálou z krystalické břidlice. Je zde 5 cest do 5. stupně obtížnosti, výška do 40 metrů.


Průvodci
Inspirovaný podklady od kroužku Javaanes
Made in Javaanes, děkujeme
Horosvaz, seznam cest

GPS
50°7'47.98''N17°12'9.21''E
1. Bělá2. Bělá3. Bělá


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Zaparkovat u autobusové zastávky 'Bělá zotavovna'. Odtud po modré značce po asfaltečce směrem na Vysoký vodopád. Asi po 1 km modrá značka vede přes 3 mostky přes potok (za posledním z nich končí asfaltka). Od posledního mostku už je vlevo ve svahu vidět Klasická stěna a ostatní jsou nedaleko (viz. nákres v průvodci).
Vaše zkušenosti a tipy z Bělé:


od: Blahis     14.04.2017 18:57

Velice krásné místo. Jištění sice málo, ale dá se nádherně zakládat, takže lézt se dá parádně. Místy se ale trošku drolí, takže přilbu sebou!!!
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)