Hrádok (Vtáčnik)
Hrádok (nazývaný též Vtáčnik dle pohoří ve kterém se nachází) je bývalý andezitový lom o délce 400 m a výšce až 100 m. Nachází se asi 70 km od Trenčína ve výšce 662 mnm.

Je zde kolem 70 cest obtížností III-X. Vzhledem k výšce jsou některé až trojdélkové a doporučuje se 60 m lano. Vylezení jedné cesty se tudíž protáhne na 1,5-3 hod. Nahoře nejsou slaňáky, jako sestupová cesta slouží chodník na vrcholovém plató který v JV části stěny klesá do údolí zpět k nástupu. Někde je možné i lehce krkolomné slanění o strom.

Jištění je hodně nekonzistentní. Jsou zde moderně a bezpečně zajištěné cesty, ale i starší věci, kde není zkrátka nic. A to i třeba v obtížnosti VI+. Bohužel z průvodce se kvalita jištění vyčíst nedá, je nutno spoléhat na obhlídku skály, což bývá ošidné. Často je nanejvýš vhodné vzít vklíněnce a friendy. K zahození není helma.

Dobrými tipy na cesty jsou: Vzdušná IV+, Májová V+, Ťažký kút V+, Stredná V, Polnočná V, Sedačka V+, Trojkorunová VI+. A pro bóchače: Pyrománia VII, Direttissima VII, Aperitiv VIII, Delirium IX a Fucking VIII. Orientace v cestách podle průvodce není vždy snadná. A to i přesto, že na skále jsou občas vybledlé popisky.

U skal není pitná voda. Stěna je otočena na jih, tudíž v létě je tu prančos a ideálním tvůrčím obdobím se jeví jaro či podzim. Přespat se dá buď na neudržovaném tábořišti na louce cca 500m před chatou Pod Končitou nebo ještě lépe v chatě samotné (2012: 1 noc 10E, 2+ za 8,5E).


Průvodci
Kreslený, solidní kvalita
1. Vzdušná IV2. Hrádok3. Skalní masiv


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře naPřes Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Nováky. Pak směr Partizánske a po cca 5 km ve vesnici Zemianské Kostolany odbočit doleva do vesnice Kamenec Pod Vtáčníkom. Projedete vesnicí a rozbitou asfaltkou směr Pila a chata Pod Končitou. Po cestě jsou šipky Lezení, Klettern, Climbing. Parkovat možno na vyasfaltovaném parkovišti u chaty Končitá.
Z parkoviště už pěšky doprava po široké cestě přes potok a dle značení Climbing Lom Hrádok. Buď vlevo do kopce pěšinou a pak přes hřeben ke skalám nebo přímo po méně strmé zarostlé lesní cestě.
Vaše zkušenosti a tipy z Hrádku:


od: mira  e-mail     01.06.2015 09:20

Zdravím chtěl jsem se zeptat na gps souřadnice těchto skalek
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)