Osp - asi 210 cest, řada z nich vícedélkových. Obtížnost pro pokročilé, většinou začíná někde u 7 UIAA.
Lehčích je tu jen několik. Přístup výborný, skály jsou vidět přímo z kempu jako v kině. Odtud už jen 15 min. pěšky do kopce. |
|
Mišja Peč - kolem 180 cest, asi 10 dvoudélkových. Obtížnost ještě tvrdší než v Ospu, často spíš pro špičkové
než pokročilé lezce. I přístup je horší, není tu žádné parkoviště. Tudíž je třeba jít pěšky z kempu, ale i to nezabere víc jak 30 min. |
|
Črni Kal - zhruba 220 cest, vícedélka žádná. Konečně něco pro lezce nižších výkonnostních kategorií. Vyřádí se tu
i čtyřkaři či pětkaři. Ale taktéž na osmičkáře bylo pamatováno. Pod skalami je menší parkovišťátko, od kempu asi 20 min. autem (viz. průvodce).
Na skalách je i turisticky přístupná vyhlídka, pohled na okolí včetně moře u Terstu je úchvatný. |
A teď to nejlepší - jištění neuvěřitelně kvalitní, borhák co 2-3 metry a to i na čtyřkových cestách. Prakticky každá cesta má svůj slaňák. Tasit cesty se tu nemusí bát ani začátečník. Co na to svaz old-school hrdinů zvaný ČHS?
Další dobrá zpráva je, že oproti např. Moravskému Krasu je vápenec stále relativně neuklouzaný. Slizkost samozřejmě roste nepřímo úměrně s obtížností cesty, ale pořád (r. 2013) je únosná. Stupnice je poměrně tvrdá, oproti moravským skalám tak o půl stupně tužší. Ale to platí všeobecně, jsou i výjimky, které toto pravidlo nesplňují.
Ubytování poskytuje kemp v Ospu, kde za 10 EUR/den (r. 2013) je k dispozici teplá sprcha i v noci! Lahváč s emblémem kozla či půllitrový džbánek vína je k mání za 2,40 EUR. Squadra se tu schází vpravdě mezinárodní, hodně Čechů, Slováků, Talijánové, Němci, Maďaři, Poláci a vůbec kdeco.
Pokud si kladete otázku, zda se sem vyplatí trmácet přes půl Evropy, odpověď zní ano, je to polezeníhodná oblast.
Několik skalních oblastí ve Slovinsku, kreslený, hodně kvalitní (6 MB) |
Kliknutím na mapu se tato otevře na |