Predátor


Predátor (US, 1987)
Režie: John McTiernan

Arnold jako velitel záchranného oddílu dostane za úkol osvobodit rukojmí z rukou partyzánů poblíž hranic nejmenované jihoamerické republiky. Už během cesty džunglí se záchranářů zmocňují podivné předtuchy. Porůznu totiž nacházejí lidská těla důsledně stažená z kůže, což je při pověstné pracovitosti jihoameričanů a ještě k tomu partyzánů na pováženou.

Rukojmí jsou záhy osvobozeni a partyzáni vykropeni do posledního muže. Komando ušetří jen jednu ženu, která se vyzná v džungli a je mladá a k nakrytí. Obojí se může na zpáteční cestě hodit.

Selanka ale velmi rychle končí a z lovců se stává kořist. Celou dobu je totiž svým infračerveným zrakem pozoruje nelítostný mimozemšťan disponující schopnostmi dokonalého zabijáka. Je rychlý, dokáže skvěle splynout s prostředím až na hranici neviditelnosti, má sofistikovaný zaměřovač a zbraně. Sbírá lidské lebky coby trofeje a je nabíledni, že se mu kolekce utěšeně rozrůstá.

Nakonec zbývá už jen lebka poslední. Dokázav, že není pouze primitivním zabijákem, ale skutečným lovcem, dávajícím oběti právo na férovku, odkládá Predátor dobrovolně své pokročilé bitevní vybavení. Což se mu pochopitelně nevyplatí.

Vynikající arnoldovka ze zlaté éry. Žádné komplikace, snad až na občasné poznámky o kolečku ve stroji státní mašinerie, jen džungle a akce. Arnold má slušivého ježka, jak se na opravdového vojáka patří a svalnatý je až hanba.

Pověsti, že vzhled mimozemšťana navrhovalo trikové studio podle české herečky Švorcové, se ukázaly jako liché.

Predátor se dočkal i pokračování umístěného do Los Angeles, ale už bez Arnieho. Kromě toho byly natočeny dva díly Predátor vs. Vetřelec, kterýžto název nepotřebuje dalšího vysvětlování. Kupodivu ale s docela slušnou úrovní.


Člen záchranného týmu: Povídám svý holce, ty máš ale velkou kundu, ty máš ale velkou kundu, ty máš ale velkou kundu.
To byla ozvěna, chápeš?