Resident Evil
Resident Evil (US/GB, 2002)
Režie: Paul W.S. Anderson

Série Resident Evil nepřináší nic moc nového, ale nepřináší to dobře.

Jest to série navýsost moderní, neboť hlavním hrdinou a zabijákem je žena - Milla Jovovich. Má kukadla modrá jak zrcadla, váží kolem 40 kg a i když se zašpiní, tak způsobem, který jí sluší. To ovšem nikterak nebrání tomu, aby v každém díle nepovraždila stovky padouchů.

Situace je podobná, jako kdyby Arnold hrál Pretty Woman. Jenže takový je trend. Feministky usoudily, že ženy trpí nízkým sebevědomím a mohou za to muži. Mimo jiné i maskulijní symboly šovinismu - akční hrdinové. A to se musí změnit. Zdá se, že producenti se ani nějak zavile nebránili, doufajíce ve vyšší tržby díky většímu zájmu ženského publika. Bohužel tyto naděje jsou iluzorní a jenom křiví akční film do úsměvné parodie.

No nic. Společnost Umbrella provádí v podzemí tajné genetické pokusy. Jeden z virů se překvapivě dostane ven z přísně střežené laboratoře a počítačový systém hermeticky uzavře celý komplex, správně usuzuje, že pomřelých pár stovek zaměstnanců je lepších, než riziko nákazy pro celé lidstvo. Do laboratoří se poté vydává elitní tým vedený Alicí (Milla), který ke své radosti brzy zjišťuje, že virus nenadělal ze zaměstnanců mrtvoly, ale krvežíznivé zombie. A tak začíná nemilosrdný boj o přežití.

Resident Evil je adaptací poměrně známé počítačové hry a nevede si špatně. Temnota je temná, zombíci dostatečně hladoví a akce utěšená. Je znát, že Anderson přistupuje k podobným tématům s citem a láskou.

Resident Evil: Apokalypsa (GB, 2004)
Režie: Alexander Witt

Zombiové se dostali z podzemí a sežrali valnou část Racoon City. Město nechá zákeřná společnost Umbrella obklíčit armádou a plánuje jeho vyhození do vzduchu. Jenže ve městě jsou ještě stále živí lidé a tak se Alice opět musí vydat páchat dobro. Cestu ji ale zkříží superzbraň Umbrelly - zmutovaný golem s příručními kulomety. Diváka až zamrzí, že jej Alice musí zabít, neboť je velmi sympatický.

Dvojka pokračuje v příjemných tradicích jedničky a otevřený konec nepřipouští pochyby o dalších pokračováních.

Resident Evil: Zánik (US/GB, 2007)
Režie: Russell Mulcahy

Virus pronikl na Zemi a způsobil katastrofu. Lidstvo se proměnilo v armádu zombiů, mezi kterými kličkují zbytky přeživších. Včetně Alice, která kdys podstoupila v Umbrelle řadu experimentů, díky kterým má kromě nadlidské síly i paranormální schopnosti. Kromě lidstva ale překvapivě umírá i příroda a celý svět (rozuměj Spojené Státy) se mění v poušť. Navíc se ukazuje, že zombiové přes svou náchylnost k čerstvému masu nepotřebují potravu (!) a tudíž nevyhynou.

Zbytky Umbrelly jsou zalezlé v podzemí a kují pikle. A tak je Alice musí přijít vykostit a postarat se o přesun skupiny ještě živých na Aljašku, kde údajně žádní zombiové nejsou.

Tředí díl má být oficiálně posledním, ale finále opět skrývá spoustu tajmených příslibů. Umbrella má totiž pobočky nejen v US a tudíž by se příští díl mohl odehrávat např. v Japonsku.

Evil for President!