Vřískot
Vřískot (US, 1996)
Režie: Wes Craven

V menším městečku řádí šílenec, vraždící podle vzoru postav z filmových horrorů. A nezaměřuje se na stoleté indiánky, nýbrž na pohledné teenagery, rodu ženského obzvláště. První oběť je nalezena s vyvrženými vnitřnostmi, stejně jako její přítel.

Další na řadě bude zdá se Sidney, jejíž matka zemřela před rokem za podobných okolností. Jenže údajný vrah už bručí v kriminále a to na základě právě Sidneyina svědectví.

Kdo se v tuto chvíli domnívá, že skončíme u nějakých 2-3 mrtvol, je na omylu. Vrahovo konto utěšeně narůstá a vše spěje k překvapivé pointě.

Vřískot zplodil klasik žánru Wes Craven (Noční můra z Elm Street atd.) a je vidět, že horrory jsou jeho skutečnou láskou. Vůbec bych se nedivil, kdyby se v okolí jeho bydliště občas vyskytla nějaká ta odborně vykuchaná puberťačka.

Film je svěžím závanem originality v poměrně stojatých horrorových vodách. Je dostatečně brutální, má promyšlený scénář a hlavně - jemně balancuje na hraně horroru a parodie na sebe sama. A tuto kombinaci se zdaleka nepodaří ustát jen tak někomu. Buďto se vyvražďovačky berou moc vážně a snaží se až koketovat s Temnou Stranou nebo jsou úplnou pitomostí viděnou už potisící. Ne tak Vřískot.

Film se dočkal dvou pokračování, ale ty už jdou výkonnostně dolů. Kromě toho má na svém kontě řadu napodobenin a citátů, což bezpochyby svědčí o jeho prvoligových kvalitách. A zabijácká maska se stala skoro už kultovním symbolem celého žánru. Mám ji doma.