Texaský masakr motorovou pilou
Texaský masakr motorovou pilou (US, 2003)
Režie: Marcus Nispel

Pětice teenagerů si jede užít do Mexika, ale cesta neporobíhá přesně podle jejich představ. Málem srazí děvče, které se zdá být na pokraji zhroucení. Blekotá něco ve smyslu 'On je vážně zlej' a 'Všichni zemřete' a vzápětí se zastřelí pistolí vytaženou z rozkroku. Děcka kroutí hlavou a snaží se najít vysvětlení u báby na staré benzínové pumpě a posléze u šerifa. Jenže to už se stahují zlověstná mračna. Všichni v okolí ukážou se být součástí degenerované rodinky. A jejím středem je Leatherface, borec se znetvořeným obličejem a mimořádně vyvinutým smyslem pro vraždění neviňátek. Jak již přezdívka napovídá, masku na svůj ksicht si manuálně zručný venkovan zhotovuje z kůže svých obětí.

Film je natočený na 'motivy skutečných událostí', což vždy přidává na působivosti, ale ve skutečnosti znamená, že všechno proběhlo úplně jinak. Faktem ovšem zůstává, že kdysi žil byl v Texasu jistý řezník, který povraždil desítky zbloudilých turistů. A to z něj činí ideální objekt pro pero scénáristovo. Jeho příbuzní určitě dodnes berou slušné tantiemy, neboť příběh byl zfilmovaný už několikrát.

Název 'Texaský masakr motorovou pilou' přesně vystihuje, o co tady jde, takže se divák nemusí cítit zmatený nějakými jinotaji. Od začátku jsme vtaženi do děje s pocitem, že 'tady něco nehraje'. Film má stažené barvy, které dokreslují působivou atmosféru chmura a vyniká úchvatnou romantikou. Příkladem budiž scéna, ve které chlapec, nabodnutý na hák, vyťukává poslední zbylou nohou melodii na klavíru, stojícím pod ním.

Žádná revoluce, ale horrorek jako ze žurnálu.

George W. Bush a Leatherface - nejslavnější plody texaské půdy!