Demolition Man
Demolition Man (US, 1993)
Režie: Marco Brambilla

Nacházíme se v blízké budoucnosti. V LA panuje rozvrat, chaos, temnota a nadvláda gangů. Nejhorším brutalistou zdá se být psychopatický Simon Phoenix (Wesley Snipes), kterého může zastavit jen stejně tvrdý, ale do morku kostí spravedlivý policista John Spartan (Sylvester Stallone). Jenže Phoenix má fištróna a povede se mu na Spartana hodit vinu za hromadné zabití asi 40 lidí. Načež jsou oba na 70 let zamrazeni do jakési hybernační kapaliny, což je moderní forma kriminálu.

Po několika desítkách let je Phoenix předčasně rozmrazen a nevěří svým očím. Budoucnost není žádný Blade Runner či Terminátor, ale růžovoučký obláček. V San Angeles (San Diego a LA se spojily) všichni mluví slušně, chovají se vhodně a jí pouze zdravou stravu. Zločin byl vymýcen a policisty vytrhne ze zívání jen občasný výběr pokuty za neslušné slovo.

Jenže každá růžová má i své temnější odstíny. V podzemí roste moc anarchistické organizace, jejíž členové nehodlají být povinně pozitivní od rána do večera. Vládnoucí garnituře se stále nedaří underground zpacifikovat, pročež oživují Phoenixe s úkolem zlikvidovat vůdce odpadlíků. Phoenix se ale vymyká kontrole a tak je rozmrazen i Spartan, aby dohlédl na zlobivého chlapce. A co tito dva šikulové provedou s krajkovitou budoucností je nabíledni.

Originální sci-fi akčák je natočený s nadhledem a vtipem. Sylvester & Wesley si svoje party evidentně užívají, kvalitní akce je tu spousta a dokonce nechybí ani mírný přesah, který ale rozhodně není divákovi vnucovaný po lopatách.

Už jste někdy měli pocit, že všichni neustále se usmívající lidé by zasloužili nafackovat? Tak tohle je film pro vás!