Kozí chrbát (III)
Mapa
Kozí chrbát je hřeben, vedoucí ze sedla Sedielkový priechod na Ostrú. Dá se protáhnout ještě přes Furkotské veže na Furkotské sedlo. Je pěkně vidět ze z Furkotskej doliny, z opačné strany potom z Kriváně. Je na něm pojmenovaná skoro každá hromádka kamení, ale nejvýznačnějšími body jsou:
Ostrá veža 2129 m
Kozí hrb
Liptovská veža 2268 m
Furkotská veža
Prostredná Furkotská veža
Malá Furkotská veža

Nejvyšším vrcholem je Ostrá.
1. Kozí chrbát z Furkotskej doliny   V2. Střední část hřebene z Furkotskej doliny   V3. Kozí chrbát z Furkotského štítu   SV4. Furkotské veže z Furkotskej doliny   JV


Hřeben je nejtěžší v úvodním úseku po Ostrú vežu, zde má obtížnost III UIAA. Pak postupně měkne a až na Ostrú je z něj příjemná hřebenová túra (I). Pokud chceme pokračovat přes Furkotské veže, musíme se připravit na lezení obtížnosti III. Hřeben se leze z jihu na sever, při slanění z Ostrej veže by se dal i opačně. V nouzi by se z některých míst hřebene dalo sestoupit do Suchej doliny. Z Ostrej už je sestup touto dolinou bezbolestný.

I pro sólopřechod se hodí 30 m lano se sedákem, ale šlo by to i bez něj. A na nejtěžší úsek přes Ostrú vežu jsou vhodné lezečky, na skále dodají jistoty.

Ze Štrbského plesa na Ostrú trvá přechod hřebene asi 5 hod.

Ze Štrbského plesa se vydáme po magistrále směrem na Tri Studničky. U rozcestníku odbočíme do Furkotskej doliny po a ještě pod terasou, na které se nachází Nižné Wahlenbergovo pleso, značku opustíme a vydáme se doleva po tenké vyšlapané stezce. Na Sedielkový priechod už pak vede z obou stran dobře viditelná serpentinovka.Začátek hřebene

Skalky v úvodních pasážích se dají buď přelézat nebo oblézat zleva na straně Suchej doliny. Je zde i pěkný překrok úžlabiny. Dále už se věže zvětšují a vyžadují více úsilí (II). Obzvlášť slézání je těžší.
5. Začátek hřebene nad Sedielkovým priechodom6. Úvodní část hřebene7. Přelézání skalních věží


Ostrá veža

Výstup na jižní vrchol Ostrej veže je nejobtížnější částí hřebene a lezečky se zde hodí. Nejprve lezeme strmým komínem, pak doprava k hladkým plotnám. Jimi nahoru a pod vrcholem ploten exponovaným traverzem doleva. Držíme se lišty a cupitáme po plotně s minimem stupů. Pak ještě nepříjemný krok za roh a odtud už vede lehčí žlábek na jižní vrchol. K severnímu pak dolezeme poměrně snadno. Slaňuje se z něj z tatranského slaňáku, ale stěnka by šla i slézt. Na sedlo Ostrý zárez potom slézáme strmým a nepříjemným terénem.
8. Obtížný výlez na Ostrú vežu9. Tatranský slaňák10. Kratší slanění z Ostrej veže11. Slez po slanění do sedla Ostrý zárez


Kozí chrbát + Ostrá

Za Ostrou vežou už terén měkne (I-II) a postupně přechází v travnato-šutrovitý hřeben. Výraznou Liptovskou vežu (která je spíš propadem hřebene) obcházíme zleva. Na Ostrou už potom následuje chodecký terén.

Zde můžeme přechod ukončit a poměrně pohodlně sestoupit přes Nefcerské sedlo do doliny Suchej vody. Terén je tu šutrovitý, ale nikoliv nebezpečný. Dolinou se dostaneme pod Sedielkový priechod a přes něj opět na do Furkotskej doliny.
12. Terén na Kozím chrbátu13. Liptovská veža14. Chodecký terén před vrcholem Ostré


Furkotské veže

Z Ostrej vede na Vyšnú Furkotskú štrbinu pěkný strmý hřebínek (I). Na Furkotskú vežu pak už poctivá III. Lezeme trochu vpravo od hrany hřebene a i lezečky nejsou od věci. Kromě toho se dá veža i obkolesit. Sestoupíme asi 15 m ze štrbiny doprava a využijeme travnaté lávky.

Prostredná Furkotská veža se slézá zprava (ve směru sestupu). Terén je exponovaný a vyžaduje základní lezecké zkušenosti (II-III).

Poslední vežou je Malá Furkotská. Je možno ji slézt zleva i zprava žlábkem, první varianta je příjemnější (I).

Pod Furkotským sedlem se napojíme na vyšlapanou cestu, kdysi tudy vedla značka. Po ní za spolupráce občasných mužiků dojdeme na k Vyšnému Wahlenbergovu plesu.
15. Hřeben Furkotských veží z Ostrej16. Furkotská veža17. Furkotská veža od Prostrednej Furkotskej veže. Nalevo vedou travnaté lávky.18. Slez z Prostrednej Furkotskej veže19. Malá Furkotská veža