Liptovské kopy (CH)
Mapa
Liptovské kopy jsou méně známým, opomíjeným, ale přesto krásným hřebenem s parádními výhledy. Je to čistý choďák, bez lezení, nebezpečí a jiných prasečin. Na celém hřebeni je vyšlapaná cestička, problémy s orientací nejsou prakticky žádné. Klidně by zde mohla vést značka, ale nevede. Nicméně trasa je dlouhá 26 km a je potřeba počítat s 1.600 m celkového převýšení, čili 8 hodin minimálně. To však platí v ideálním případě. Největším problémem je totiž sestup z Krížnej, kde bez GPS klidně ztratíme další 2 hodiny blouděním.

Na hřebeni najdeme celkem 8 pojmenovaných vrcholků:

Tichý vrch   1.979 m
Zadná Garajova kopa   1.949 m
Malá Garajova kopa   1.929 m
Veľká Garajova kopa   1.969 m
Veľká kopa   2.052 m
Zadný Holý vrch   1.956 m
Predný Holý vrch   1.984 m
Krížna   2.039 m

1. Liptovské kopy z Tichého vrchu

Od parkoviště Tri Studničky dojdeme Kôprovou dolinou po a pak Kobyliou dolinou po na sedlo Závory. Už tento úsek je dlouhý 12 km s převýšením 860 m. Trasu je možné jít i z Hladkého sedla a přibrat ještě Hladký štít. Ze sedla Závory vede pěšina na Tichý vrch, která obchází skalky na hřebeni. Na Tichém vrchu je nádherný 360 výhled, jen namátkou: Giewont, Swinica, Kozi Wierch, Čubrina, Kôprovský štít, Nefcerka, Kriváň, Temnosmrečinská plesa... a celý hřeben Liptovských kop.
2. Sedlo Závory a Hladký štít3. Tichý vrch4. Výhled z Tichého vrchu na polskou část Tater


Po Tichém vrchu následují 3 Garajovy kopy, kde o svoje místo na hřebeni bojují i ostrůvky kleče.
5. Pohled zpět ze Zadnej Garajovy kopy6. Veľká kopa a Veľká Garajova kopa7. Cestička po hřebeni


Za Garajovými kopami vystoupáme sametovými svahy na nejvyšší bod hřebene - Veľkú kopu. Z ní se otevře už i výhled na Roháče.
8. Zbytek hřebene z Malej Garajovy kopy9. Sametové svahy na Veľkú kopu10. Výhled na Roháče


Za Veľkou kopou přejdeme dva nevýrazné Holé vrchy a poslední delší stoupání nás čeká na Krížnu. Na vrcholu je postavený dřevěný triangl viditelný už z dáli.
11. Úsek přes Holé vrchy na Krížnu12. Krížna13. Vrchol Krížnej


Z Krížnej sestupujeme dále po hřebeni kolem vrcholku Všiváky. Je zde pořád ještě vyšlapaná pěšina. Problém nastává níže, kde se větví a může nás zavést do cizích krajů. Je dobré mít k dispozici nějakou orientační krabičku se signálem, nejlépe Mapy.cz. Jen tak od oka se sestup může hodně protáhnout. Nejprve kleč a pak les jsou tu hodně neprostupné a bez pěšin by cesta dolů byla hodně drsná. Cílem je rozcestí Pod Grúnikom, ze kterého dojdeme už snadno po na Tri Studničky.
14. Sestup z Krížnej, vzadu rovná silnice na Tri Studničky