Hrebeň na Miedziane (I)
Mapa
Hřeben ze Svišťového na Szpiglasowé sedlo přes Opalony Wierch a Miedziane je sice neznačený, ale velmi pěkný s krásnými výhledy na slovenské i polské Tatry. Přes Opalony Wierch je terén chodecký, na Miedziane přechází v zubatý skalnatý hřeben se slušnou expozicí, který je ale hratelný i pro pokročilejší turisty bez strachu z výšek. Hřeben samotný má jen asi 2,5 km, ale přístup i sestup jsou nepříjemně dlouhé. Pokud vyjdeme od velkého polského parkoviště Palenica Białczańska, pak se musíme připravit na zhruba 25 km s převýšením 1.300 m s časovým odhadem 9:30 hod.

Na hřebeni najdeme 2 vrcholy:

Opalony Wierch   2.115 m
Miedziane   2.233 m

1. Hřeben na Miedziane z Hladkého štítu





Na parkovišti Palenica Białczańska zaplatíme 45 zlatek a pak vstupné do oblasti 8 zlatek (2022). Parkovné je možné zaplatit pouze přes web nebo kartou, hotovostí nelze. Majiteli parkoviště brzy došlo, že by ho partička výběrčích přivedla na mizinu.

Nejprve po asfaltce po dojdeme k Morskiemu oku. Ještě před ním odbočíme doprava po do doliny Pieciu Stawow Polskich. Krpál zde tuhne, ale dovede nás až na Svišťové sedlo s pěkným výhledem na polská plesa. Zde značku opustíme a vydáme se po hřebeni doleva k Opalonemu Wierchu. Místy jsou zde stopy pěšiny, která vede nejprve klečoviskem a pak travnato-skalkovým terénem. Vrcholová hučka se obchází zleva po travnatých svazích. Poměrně snadno se tak dostaneme na předvrchol. Dále pokračujeme po hřebeni, skalky se většinou obchází zleva.




2. Hřeben na Opalony Wierch ze Svišťového sedla



3. Předvrchol Opaloneho Wierchu



4. Hřeben na Opalonem Wierchu


Za hlavním vrcholem Opaloneho Wierchu jsou zajímavé hladké plotny, které by mohly být i lezeckou výzvou. Turisté je lehce obejdou zleva. Šutrovisky pak sestoupíme na sedlo Marchwiczna Przełęcz.




5. Plotny za vrcholem Opaloneho Wierchu



6. Sedlo Marchwiczna Przełęcz a hřeben na Miedziane


Úvod stoupání na Miedziane je klasický travnato-šutrový. Výše však terén tuhne a přechází v překvapivě ostrý a zubatý hřeben. Některé úseky je možno obejít, ale často je nutné lézt přímo po hřebeni. Lezení není těžké (I+), nicméně na obě strany jsou zde občas i slušné expozice, takže nic pro turisty se strachem z výšek.




7. Skalnaté horní partie hřebene na Miedziane



8. Lezení na hřebeni


I Miedziane je dvouvrcholové. Na hlavní vrchol dolézáme ještě po skalách, ale odtud už terén měkne a postupně přechází v travnato-šutrovitý.




9. Hlavní vrchol Miedziane



10. Opalony Wierch a Miedziane



11. Vrcholový hřeben směrem ke Szpiglasowému sedlu


Z vrcholu Miedziane je nádherný výhled, jako na dlani máme celou polskou Orlu Perč i s plesy v dolině Pieciu Stawow, na slovenské straně zaujmou Mengusovské štíty, Rysy, Gerlach, Nefcerka s trčícím Kriváněm i Liptovské kopy.




12. Výhled na Morskie oko, Czarny Staw, Rysy a plno dalších



13. Výhled na Orlu Perč a plesa v doline Piaciu Stawow Polskich



14. Výhled na Liptovské kopy


Sestup na Szpiglasowé sedlo už je snazší, i když přelézání menších skalek se nevyhneme ani tady. Každopádně pro turisty, kteří na sedlo vyjdou po značce a chtějí si užít krásných výhledů, je odbočka na Miedziane vhodným zpestřením.

Ze sedla už pak po dojdeme táhlými serpentinami k Morskému oku a odtud pak po zpět k parkovišti Palenica Białczańska. Další možností je sestoupit přes dolinu Piaciu Stawow Polskich, ale stezka do ní ze Szpiglasowého sedla je momentálně (2022) zavřená kvůli sesuvům půdy. Otevřená bude pravděpodobně brzy, práce na obnově probíhají.




15. Vrcholový hřeben Miedziane



16. Miedziane ze Szpiglasowého sedla