Výstupy na Hrubú vežu (2.086 m)
Mapa1. Hrubá veža z Divej veže
2. Skály v horní části
3. Tenký vrcholový hřebínek


1. Z Litvorovej doliny Obtížnost:   II+ 

Hrubá veža je prakticky stejně vzdálená od nástupních bodů turistických tras - Hrebienku na straně jedné a Lysej Poľany na straně druhé. Tudíž trvá hodně dlouho, než se k ní vůbec dostaneme. Lysá Poľana se však vzhledem k převýšení jeví přece jenom výhodnějším východiskem.

Z Lysej Poľany se vydáme po do Bielovodské doliny. Hrubou vežu obejdeme až téměř k východu. Ve vhodném místě značku opustíme a přejdeme práh do Svišťové doliny.

Pozn.: Podle map odbočuje z už níže neznačená pěšina do Svišťové doliny (zhruba od horolezeckého útulku). Avšak ta se dá doporučit jenom těm, kdo se v oblasti velmi dobře vyznají. Nástup na pěšinu je takřka neviditelný, i výše se tato často ztrácí a posléze přechází v chaotické klečovisko. Až v horní části Svišťové doliny je snadné ji sledovat.

Sledujíce skalnatou hranu Litvorové a Svišťové doliny vydáme se k Hrubé veži (foto 1). Strmými, avšak schůdnými travnatými svahy se dostaneme až pod skalnatý vrcholek. Přes něj existuje vícero variant, ale žádná z nich není lehká (místy až II+ UIAA). Je namístě si nasadit místo turistických bot lezečky (foto 2). Přes skálu se dostaneme až na tenký a velmi exponovaný hřebínek (foto 3) a po něm na vrchol.

Sestupujeme stejnou cestou.