Výstupy na Malý (2.095 m) a Veľký Kostol (2.151 m)
Mapa



1. Žlab do sedla Za Oštěpmi



2. Žlab do sedla Za Oštěpmi
   
3. Zelenina na hřebeni



4. Trasa po Prostrednom hrebeni



5. Slez z Kopy Nad Ohniskom



6. Traverz Veže Nad Ohniskom



7. Výstup na Malý Kostol



8. Terasa Malého Kostola



9. Výlez do Zadnej Bráničky



10. Výstup na Veľký Kostol



11. Nejtěžší místo výstupu



12. Exponovaný hřeben Veľkého Kostola z vrcholu



13. Žlab do Bráničky z Veľkej Studenej doliny


Na Kostoly je snazší vylézt než se k nim dostat. Vedou k nim v zásadě tři přístupové cesty a žádná nestojí za moc. Nejrozumnější se jeví trasa přes sedlo Za Oštěpmi.

1. Z Malej Studenej doliny přes sedlo Za Oštěpmi Obtížnost:    II  

Z Hrebienku se napřed po a posléze po dostaneme Malou Studenou dolinou až pod žlab ze sedla Za Oštěpmi. (foto 1). Vpravo od spádnice žlabu značku opustíme a klečoviskem se proklestíme doleva k velkému balvanu. Kolem něj vyhýbajíce se pokud možno kleči po šutroviscích až do žlabu. Jím na sedlo Za Oštěpmi. Zde opět narazíme na klečoviska, naštěstí naši otcové jimi prošlapali pěšinu. Terén tuhne až při slezu z Kopy nad Ohniskom (foto 5). Dále traverzem doprava (na straně Malej Studenej doliny) kolem Veže Nad Ohniskom do sedla pod Malým Kostolom.

Výstup na Malý Kostol je poměrně snadný, vede ze sedla převážně travnatým terénem (foto 7).

Ze sedla vede taktéž nenápadná pěšina doleva s občasnými mužiky na terasy Kostolov. Po nich se pohodlně dostaneme až pod Zadnú Bráničku, sedélko mezi Veľkým Kostolom a Bráničkovým zubom. Na něj je ovšem nutné z terasy přelézt dost nepříjemný úsek (foto 9). Výstup na Veľký Kostol zprvu probíhá opět travnatou pasáží, poté přijde na řadu těžší přelez skalky (foto 11) a ve finále vede k vrcholu exponovaný hřeben (foto 12).

2. Z Veľkej Studenej doliny přes Bráničku Obtížnost:    II  

Veľkou Studenou dolinou po až pod žlab vedoucí do sedla Bránička (foto 13). Zde je nutné se probít hodně bujným klečoviskem až do šutrovitého terénu. Žlab je potom hodně strmý a dlouhý. Těžší úseky se obchází po trávě vlevo. Pod sedlem vybíhá z hlavního žlabu doprava menší vedlejší, který nás vyvede na terasu Veľkého Kostola.

3. Z Malej Studenej doliny okolo Chmúrnej veže Obtížnost:    II  

Trasa se z valné části shoduje s výstupem na Chmúrnu vežu. Vežu obejdeme na straně Veľkej Studenej doliny a strmým terénem s občasnými mužiky sestoupíme pod sedlo Bránička do místa, kde z hlavního žlabu vybíhá vedlejší. Jím na terasu Veľkého Kostola (viz. předchozí trasa).