Erzherzog-Johann
Známá chata leží na hřebeni nedaleko od vrcholu Grossglockneru a slouží jako ideální východiskový bod pro výstup Normálkou přes Kleinglockner. Ovšem prochází kolem ní skoro všichni, protože i horolezci z ostatních cest Normálkou skoro vždy sestupují.

Erzherzog je nejvýše obsluhovanou chatou v Rakousku. V sezóně bývá narvaná, přes zimu je k dispozici pouze menší místnost o 4 místech. Pojmenovaná je po arcivévodovi Janu Habsbursko-Lotrinském (1782 - 1859), který byl mimo jiné i zapáleným alpinistou. V němčině jeho jméno zní Johann von Österreich a Erzherzog je arcivévoda.

První chata zde byla postavena v r. 1880 rakouským alpským klubem (ÖAK) založeným o rok dříve. S rostoucím zájmem o Grossglockner prošla spoustou úprav a přestaveb. Poslední proběhla v r. 2016.


Typ: Chata chata
Země: Rakousko Skupina: Glockner
Vlastník: ÖAK Lůžka: 130 (4) Otevřeno: konec června - konec září
Výška: 3454 mnm Prvostavba: 1880 GPS: 47°04'12''N   12°42'06''E
Akční rádius: Web: erzherzog-johann-huette.at
Grossglockner   PD 

Přístup1. Z Kalsu přes Stüdlhütte

Z obce Kals se dostaneme po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Luckner. Odtud dojdeme za 3 hod. na chatu Stüdlhütte. Za ní doprava po vyšlapané cestě k ledovci. V dolních pasážích trasa není úplně zřetelná, ale přes zledovatělá pole s protékajícími potůčky se dostaneme na firnovou planinu, kde už nás cesta dovede čím dál strměji pod skály. K chatě Erzherzog vede ferata obtížnosti B. Z chaty Luckner celkem asi 6 hod.

2. Z Kalsu po Mürtztaler Steig

Za Lucknerem odbočíme doprava na značenou cestu Mürtztaler Steig. Po ní a poté po feratě (B) hřebenem se dostaneme k chatě Erzherzog.

3. Z Kaiser Franz Josef Höhe

Oblíbená trasa. Z letoviska Franz Josef Höhe sestoupíme k ledovci Pasterze a vyhýbajíce se trhlinám jej přejdeme. Po strmých suťoviscích dojdeme přes Frühstückplatz k ledovci Hofmannskees. Zde obchvatem doleva stále po ledovci k chatě Erzherzog. Celkem asi 5 hod.

4. Z chaty Salmhütte

Po vyšlapané cestě viditelné i na ledovci Hofmannskees se dostaneme k chatě Erzherzog za 3,5 hod. Méně využívaná trasa.