Hoher Dachstein   2.995 m

Dachstein jen o fous nedosahuje tří tisíc metrů. I tak je nejvyšším vrcholem masivu Dachstein a okolí, nejbližší vyšší kopec leží 50 km daleko vzdušnou čarou. Spolu s vedlejšími Mitterspitz a Torstein tvoří utěšenou skalní hradbu. Celý masiv je složený z vápence.

Dachstein je mimořádně oblíbenou turistickou oblastí. Do blízkosti vrcholu se dá dostat lanovkou, vedou na něj feraty i kultovní lezecké cesty. Jižní stěna je skoro 1000 m vysoká. První důležitý výstup proběhl v r. 1901 pravou částí, cesta je dnes známá jako Pichlweg. A v r. 1909 zlezli bratři Steinerové stěnu kompletně, což je považováno za jeden ze zlomových momentů v alpinismu vůbec.

Z čím dál oblíbenějších ferat zaslouží pozornost Schulterstieg (B), Sky Walk (D/E), Anna (D), Johann (E) a další.

Severní strana není zdaleka tak impozantní. Vrcholová skalní pasáž vystupuje z rozsáhlých ledovců Hallstätter a Grosser Gosau. Právě odtud míří na vrchol tisíce turistů ročně. Už v r. 1834 zde byl umístěn dřevěný kříž, který postupně zmutoval v dnešní konstrukci z kovových trubek.


Země: Rakousko Skupina: Dachstein Masiv: Dachstein
Prominence: 2.136 m Key col: Eben im Pongau (859 m) Parent: Grossglockner
Isolation: 47,6 km Parent: Grosser Hafner (3076 m)
Prvovýstupy:
1832 -  Peter Gappmayr. Ze západu od Gosau.
27.7.1901 -  Eduard Pichl, F. Gams a Franz Zimmer. Jižní stěna, pravá část, dnes Pichlweg.
22.9.1909 -  Georg Steiner, Franz Steiner. Jižní stěna, dnes cesta Steinerweg.
GPS: 47°28'32''N   13°36'21''E
1. Trojlístek Torstein, Mitterspitz a Hoher Dachstein z jihu2. Severní strana Dachsteinu s ledovcem Hallstätter3. Jižní stěna4. Dachsteinská zeď od lanovky (JV)5. Vrchol Dachsteinu ze severu6. Zimní království s ledovcem Grosser Gosau ze SZ7. Horní stanice lanovky u ledovce Hallstätter8. Kříž na vrcholu
Spřízněné štíty
Mitterspitz  Torstein 


Alpy    Dachstein    Hoher Dachstein (výstupy)