Výstupy na Hoher Dachstein (2.995 m)1. Magistrála od lanovky k vrcholovému masivu2. Výstupové feraty na vrchol3. Na feratě Schulterstieg4. Trasy od chaty Adamek5. Ferata přes sedlo Steinerscharte


1. Východní hřeben Obtížnost:   PD- 

Populární a hodně lezená trasa vede od horní stanice lanovky Hunerkogel (není zde chata, pouze restaurace). Nejprve dojdeme protaženou magistrálou v ledovci Hallstätter pod vrcholový masiv. Odtud vedou na vrchol dvě feratové linie. Po východním hřebeni Schulterstieg a východní stěnou Randkluftstieg. První je možno použít pro výstup, druhou pro sestup. K Randkluftstieg vede poměrně strmý ledovec. Ve feratové stupnici mají obě trasy obtížnost B.

Není nutné použít lanovku, výstup je možné zahájit už od parkoviště u spodní stanice. Těžší místa jsou zabezpečena feratovými prostředky.

Dalším výchozím bodem může být chata Simonyhütte na severu.

2. Západní hřeben Obtížnost:   PD- 

Od chaty Adamek se vydáme prošlapanou cestou přes ledovec kolem masivu Mitterspitz až na sedlo Obere Windlucke. Odtud vede na vrchol ferata obtížnosti B. Pro sestup je možno využít kteroukoliv z tras.

3. Přechod sedla Steinerscharte Obtížnost:   PD 

Tato trasa spojuje chatu Adamek s horní stanicí lanovky Hunerkogel. Vede nejprve přes ledovec Grosser Gosau a dále přes sedlo Steinerscharte (2732 m) na ledovec Hallstätter. Přes sedlo vede ferata obtížnosti B/C.

Další výstupy a varianty:
4. Steinerweg Obtížnost:   V 

Klasická a oblíbená cesta má 27 délek a asi 1000 m převýšení. Východiskem je parkoviště u spodní stanice lanovky. Odtud musíme pod stěnu do kopce asi 2 hod. Většina délek je III-IV, občas V a jedno místo VI. V něm ovšem visí smyce pro případ nouze.

Jde o lezení v expozici a s místy horší orientací. Jištění je sporé, často jenom štandy, u těžších míst občas nýty.

5. Pichlweg Obtížnost:   IV 

Další klasika pravou částí jižní stěny. Je kratší a méně obtížná než Steinerweg. Východiskem je opět parkoviště u spodní stanice lanovky.
Alpy    Dachstein    Hoher Dachstein