Výstupy na Ortler (3.905 m)1. Normálka na Ortler2. Tento úsek je zabezpečený řetězy3. Místo III, zde se tvoří na sestupu fronty4. Kličkování mezi trhlinami pod bivakem Lombardi5. Strmý ledovcový úsek od bivaku Lombardi6. Vrcholové plató7. Hintergrat8. Na Hintergratu9. Horní pasáže


1. Hřeben 'Tabaretta' Obtížnost:   AD- 

Ze Suldenu se dostaneme po vyšlapané turistické stezce přes chatu Tabaretta k další chatě Payer. Odtud pokračujeme skalnatým hřebenem k ledovci. Těžší místa jsou zajištěná řetězy, jedno nejištěné místo s asi 10 m lezení má obtížnost III. Zde se bohužel zvláště při sestupu tvoří fronty. Na hřebeni můžeme místy sledovat vyšlapanou cestu. K ledovci se dostaneme obchvatem zprava.

U ledovce nazujeme mačky a kličkováním mezi trhlinami dojdeme k bivaku Lombardi. Následuje nejstrmější část ledovce, která je nepříjemná zvláště pokud sníh taje. Přes krátký úsek s žebříky se dostaneme na vrcholové plató a pravým obchvatem kolem vyvýšeniny dolezeme na vrchol. Na ledovci bývá vyšlapaná cesta, trasa je hodně frekventovaná.

Sestup probíhá po stejné trase. Od bivaku Lombardi se dá slézt po skále, ale je lámavá a zvětralá. Je nutné se držet hrany hřebene. Lepší varianta je opět kličkování mezi trhlinami v ledovci.

Výstup se dá realizovat za jeden den i ze Suldenu, ale musíme překonat převýšení přes 2.000 m.

Podrobnější popis z vlastní zkušenosti zde.

2. Hintergrat Obtížnost:   AD 

Hintergrat má pověst zvětralé šotoliny, nicméně se leze docela často. Vede přes chatu Hintergrat. Nejtěžší úsek má obtížnost IV, ale měří pouhých 5 m. Zbytek je lezení mixovým hřebenem, místy exponovaným. I nezvětralá místa bývají často mokrá a kluzká. Obtížnost závisí také na sněhových podmínkách na hřebeni. Dále je třeba mít na paměti, že ani sestup Normálkou není jednoduchý a krátký.

Další výstupy a varianty:
3. Severní stěna Obtížnost:   TD 

Východisko: chata Tabaretta. Lezení většinou ve strmém ledovci 55°, 1.200 m vysoká trasa. Óda pro dva cepíny a ledovcové šrouby.
Alpy    Ortler    Ortler