Výstupy na Breithorny (4164 m)

Pozn.: obtížnosti vrcholů na hřebeni Breithornu jsou hodnoceny jednotlivě, tj. pro samostatný výstup. Takže např. Breithorn Zentral má obtížnost  F  Normálkou po západním hřebeni, ale v rámci přechodu hřebene musíme zdolat i jeho těžší východní stranu, která dá hřebenovce obtížnost  AD .

1. Hlavní vrchol jižní stěnou z Klein Matterhornu Obtížnost:   F 

Z Zermattu vede na Klein Matterhorn lanovka. Není zde chata ani bivak, ale přespat se dá na chatě Teodul (3317 m, k horní stanici lanovky 1,5 - 2 hod.) západně od Klein M.

Od horní stanice postupujeme po ledovci většinou vyšlapanou cestou obloukem na východ. V horních partiích pak traverzem doleva na hřeben a po hřebeni na vrchol.

2. Breithorn Zentral Obtížnost:   F 

Stejně jako předchozí cesta. V horních partiích netraverzujeme doleva, ale odbočíme ve svahu směrem k sedlu mezi vrcholy West a Zentral. Odtud po hřebeni na Breithorn Zentral.

3. Přechod všech Breithornů Obtížnost:   AD 

Přechod se dá zrealizovat oběma směry. Z Klein Matterhornu je o fous lehčí, ale lepší je jít opačně, buď z bivaku Rossi e Volante nebo z chaty Val d'Ayas. Největší obtíže tak překonáme v první polovině trasy, druhá už je jen výšlap po schůdném ledovcovém svahu s možností nouzového sestupu na jižní stranu. Další možností je začít na Klein M., ale pak přejít dlouhým traverzem pod celým hřebenem až k bivaku Rossi.

Od bivaku vystoupíme strmým firnovým svahem do sedla pod Roccia Nera a odtud doprava na vrchol. Dále už hřebenem. Na Zwilling je poměrně snadné vystoupit, těžší už sestoupit. Slézá se po hřebeni, po cestě jsou ze dva borháky, občas se dá dát smyce. Ost slézáme vlevo na italské straně.

Nejtěžší místa očekávejme před vrcholem Zentral, kde je nutné přelézt 3 skalní výšvihy (III-III+). První se dá obkolesit zleva. Z Zentral vrcholu už je to poměrně snadná práce.
1. Normálka na Breithorn od Klein Matterhornu2. Hrubá trasa přechodu Breithornů3. Hrubá trasa přechodu od Breithorn Zentral4. Začátek hřebenovky na Roccia Nera5. Slézání z Breithorn Zwilling, západní strana6. Přechod Breithorn Ost od Breithorn Zwilling7. Slézání z Breithorn Ost, západní strana8. Tři nepříjemné výšvihy na Zentral. První se obchází zleva, další dva přelézají9. Přelézání skalních výšvihů před vrcholem Zentral. V pozadí Ost, Zwilling a Roccia Nera