Výstupy na Breithorny (4.164 m)1. Normálka na Breithorn od Klein Matterhornu2. Hrubá trasa přechodu Breithornů3. Trasa přechodu k Breithorn Zentral4. Slézání z Breithorn Zwilling, západní strana5. Trasa od Breithorn Zwilling k Breithorn Ost6. Slézání z Breithorn Ost, západní strana7. Tři nepříjemné výšvihy na Breithorn Zentral. První se obchází zleva, další dva přelézají8. Přelézání skalních výšvihů před vrcholem Breithorn Zentral. V pozadí Ost, Zwilling a Roccia Nera9. Breithorn ze SZ10. Severní stěna Breithornu11. Roccia Nera z Polluxu


1. Hlavní vrchol jižní stěnou z Klein Matterhornu Obtížnost:   F 
  Parametry: od lanovky na Klein Matterhornu 370 m; 1:30-2:00 hod., sestup 1:00 hod.
od lanovky Testa Grigia 700 m; 2:30-3:00 hod., sestup 1:30 hod.
z chaty Val d'Ayas 760 m; 3:15-4:00 hod., sestup 2:30-3:00 hod.
  Prvovýstup: 13.8.1813

Z Zermattu vede na Klein Matterhorn lanovka. Není zde chata ani bivak, ale přespat se dá na chatách Testa Grigia nebo Teodulo u konečných stanic lanovek z Itálie. Ke Klein Matterhornu je to pak 1:30-2:00 hod. cesty.

Od horní stanice lanovky postupujeme po ledovci většinou vyšlapanou cestou obloukem na východ. V horních partiích pak serpentinami doleva na hřeben a po hřebeni na vrchol. Tento výstup je jednou z nejsnazších tras na alpskou čtyřtisícovku a v sezóně zde bývají davy.

2. Přechod všech Breithornů Obtížnost:   AD 
  Parametry: z bivaku Rossi e Volante 730 m; 5:00-7:00 hod., sestup 1:00 hod. na Klein Matterhorn
od chaty Val d'Ayas 1.180 m; 6:30-8:30 hod., sestup 1:00 hod. na Klein Matternorn
  Prvovýstup: 19.7.1900

Jeden z nejoblíbenějších traverzů v Alpách je vyhledávaný i pro svou dobrou dostupnost a snadný únik z hřebene na více místech. Dá se zrealizovat oběma směry. Z Klein Matterhornu je o fous lehčí, ale lepší je jít opačně, buď z bivaku Rossi e Volante nebo z chaty Val d'Ayas. Největší obtíže tak překonáme v první polovině trasy, druhá už je jen výšlap po schůdném ledovcovém svahu s možností nouzového sestupu na jižní stranu. Delší variantou je začít na Klein Matterhornu, pak přejít dlouhým traverzem pod celým hřebenem až k bivaku Rossi, zahájit výstup a zvládnout tak okruh.

Od bivaku Rossi e Volante vystoupíme strmým firnovým svahem do sedélka pod Roccia Nera a z něj se doprava dostaneme na první vrchol. Dále pokračujeme po hřebeni a menšími skalkami dolezeme na Breithorn Zwilling. Sestup vede záludným mixovým a exponovaným hřebínkem. Doporučuje se 25 m slanit, je tu slaňák. Následuje sněhový úsek a po něm pár menších skalek na Breithorn Ost. Z něj pokračujeme asi 20 m vpravo po severní straně a pak přes širší rampu vlevo na jižní straně. Zde je možné i 15 m slanění.

Sněhovým hřebenem dojdeme pod klíčový výšvih na Breithorn Zentral. Má 3 výrazné schody. První se buď leze po hřebeni (IV, kvalitní skála, najdou se i borháky) nebo snáze vlevo přes 20 m sněhový žlab a pak přes žebro zpátky na hřeben (II+). Podobné je to u druhého schodu, buď lezeme po hřebeni (III+, přes plotnu s prasklinami) nebo o něco snáze obchvatem vlevo. Třetí a největší schod je nejlépe přelézt po hřebeni (III). Za schodem následuje vklíněný balvan a strmá 4 m vysoká věžička (III). A pak už jen sněhový hřeben na centrální a poté na hlavní vrchol.

Sestupujeme ke Klein Matterhornu, případně k italským chatám Testa Grigia nebo Teodulo.

3. Breithorn Zentral Obtížnost:   PD 
  Parametry: od lanovky na Klein Matterhornu 450 m; 2:00-2:30 hod., sestup 1:30 hod.
  Prvovýstup: doložený 17.8.1925, ale skoro určitě i dříve

Z Klein Matterhornu postupujeme po ledovci většinou vyšlapanou cestou obloukem na východ. Za sedlem Breithornpass se držíme více vpravo a postupujeme sněhovým svahem se sklonem 35°-40° k vrcholu. Pak je možné se po hřebeni dostat snadno na hlavní vrchol a z něj sestoupit ke Klein Matterhornu. Tato túra zabere asi 4 hod.

O hodně náročnější variantou je výstup na Breithorn Zentral východním hřebenem, popsaný u předchozí trasy. Ten má obtížnost  AD .

4. SV svahy od chaty Gendegg Obtížnost:   AD 
  Parametry: z chaty Gandegg 1.300 m; 5:00 hod.
  Prvovýstup: 27.7.1888

Dříve nejpoužívanější trasa na vrchol trochu ztratila na významu po otevření lanovky na Klein Matterhorn. Od chaty se vydáme přes ledovec Unterer Theodul k Breithornu. Stále vysněženými pasážemi vylezeme na skalní plošinku označovanou jako Pt 3167. Pokračujeme skalním i smíšeným terénem po pilíři doprava. Pilíř postupně přechází ve strmé sněhové svahy. Jimi vylezeme na vysněženou polici a přes ni pak dojdeme k JZ hřebeni. Odtud už se snadno napojíme na Normálku a po ní na vrchol.

Trasa je pro sestup příliš strmá. Pokud nepojede lanovka z Klein Matterhornu, je lepší obejít Klein Matterhorn a sestoupit zpět k chatě přes Plateau Rosa.

5. Triftjigrat Obtížnost:   D- 
  Parametry: z chaty Gandegg 1.420 m; 6:00-8:00 hod.
  Prvovýstup: 15.9.1869

Klasická trasa po sněhu a ledu poskytuje komfort snadného sestupu. Od chaty Gandegg se vydáme přes ledovec Unterer Theodul k jeho sousedovi Triftji. Ten traverzujeme spíš níže na úrovni 2.900 m, je zde méně trhlin. Východní částí ledovce se dostaneme až na sedlo Triftjisattel (3.230 m). Z něj napravo od hřebene dolezeme po sněhových srázech až ke skalnímu zlomu. Nad ním překonáme strmý sněhovo-ledový úsek. Zleva obejdeme sérakovou bariéru a staneme na plošině Triftjiplateau (3.750 m). Zamíříme doprava k hřebeni, překonáme ledovcový odtrh a sněhovými svahy sklonem 55° se dostaneme ke skalnatému žebru, spadajícím přímo z vrcholu. Žebro přelezeme a po sněhovém úseku se dostaneme až pod vrcholovou skalní bariéru, kterou překonáme buď přímo (III) nebo obkolesíme z libovolné strany po strmých sněhových svazích.

Sestupujeme Normálkou na Klein Matterhorn.

6. Severní stěna (cesta Bethmenn-Hollweg) Obtížnost:   D+ 
  Parametry: z chaty Gandegg 1.420 m; 6:00-8:00 hod.
  Prvovýstup: 3.9.1919

Od chaty Gandegg se vydáme přes ledovec Unterer Theodul k Breithornu. Vysněženými pasážemi vylezeme na skalní plošinku označovanou jako Pt 3167. Až potud je trasa společná s č. 4. Dále pokračujeme doleva přes horní část ledovce Triftji až pod skalní bariéru ve spádnici vrcholu. Zde jsou dvě možnosti: buď lezeme výrazným vysněženým žlabem nebo po skalách o něco níže. Žlab má sklon 55° a je jednodušší a rychlejší. Je zde však větší riziko pádu kamení, které vzrůstá spolu s teplotou. Za mrazivých podmínek by tu ale neměl být problém. Skalní varianta má obtížnoat IV. Výstup dále pokračuje ledovcovým úsekem (55°), který nás dovede až pod skalní žebro spadající z vrcholu (viz. předchozí trasa). Žebro přelezeme a po sněhovém úseku se dostaneme až pod vrcholovou skalní bariéru, kterou překonáme buď přímo (III) nebo obkolesíme z libovolné strany po strmých sněhových svazích.

Sestupujeme Normálkou na Klein Matterhorn.

7. Severní hřeben na Breithorn Ost (Younggrat) Obtížnost:   D+ 
  Parametry: z chaty Gandegg 1.450 m; 8:00-9:30 hod.
z bivaku Rossi e Volante 750 m; 6:00-7:30 hod.
  Prvovýstup: 18.8.1906

První část trasy je společná s č. 5. Od chaty Gandegg se vydáme přes ledovec Unterer Theodul k jeho sousedovi Triftji. Ten traverzujeme spíš níže na úrovni 2.900 m, je zde méně trhlin. Východní částí ledovce se dostaneme až na sedlo Triftjisattel (3.230 m). Sestoupíme 120 m nepříjemným skalním žlabem (jsou možná i kratší slanění). Na ledovci Breithorn se držíme nad rozsáhlým pásmem trhlin a dolezeme až na sedélko Chli Triftjisattel (3.498 m). Už jen tato taškařice trvá 3:30-4:00 hod. Za dobrých sněhových podmínek je možné využít kratší přístup z bivaku Rossi e Volante obchvatem kolem Roccia Nera, ušetříme tak skoro 2 hodiny.

Ze sedla Chli Triftjisattel pokračujeme elegantním sněhovým hřebenem buď přímo po hraně nebo trochu vpravo. V 3.835 m se hřeben stáčí a mění se ve skalnatý. Po hřebeni dolezeme ke strážci Grand Gendarme (3.920 m). Dá se přelézt buď přímo (IV) nebo exponovaným obchvatem vlevo (III). Po hřebeni pokračujeme až pod vrcholový pilíř. Nejprve traverzujeme 20 m doprava po skalnatém a často ledovém svahu se sklonem 55° až ke žlabu. Vylezeme dalších 15 m (IV, záludné) až k lávce. Odtud už dojdeme snazším sněhovým hřebínkem až na hlavní hřeben kousek od vrcholu Breithorn Ost. Většina horolezců z hřebene sestoupí ke Klein Matterhornu (1:30 hod.), ale je možné pokračovat traverzem hřebene až na hlavní vrchol. Pak se výstup protáhne o 3 hod.

8. JV hřeben na Roccia Nera Obtížnost:   D 
  Parametry: z bivaku Rossi e Volante 440 m; 4:00-4:30 hod.
z chaty Val d'Ayas 690 m; 5:00-6:00 hod.
  Prvovýstup: 28.7.1941

Trasa poskytuje skalní lezení a má výhodu skvělého přístupu, bivak Rossi e Volante je hned za rohem. Nástup je 50 m vpravo od výrazného žlabu. Lezeme přímo nahoru nejprve po skále (IV) a pak mixovým terénem až na JV hřeben. Po sněhovém rameni se dostaneme ke klíčovému převisu. Lezeme jej buď volně (V) nebo technicky za pomocí skob, které zde jsou. Dále pokračujeme po skalách až na vrcholový sněhový hřebínek.

Ke Klein Matterhornu sestupujeme buď rovnou kolem bivaku Rossi e Volante nebo pokračujeme traverzem celého hřebene až na hlavní vrchol.