Výstupy na Finsteraarhorn (4.274 m)1. Normálka na Finsteraarhorn2. Pohled k sedlu Gemschlicke3. Z Frühstücksplatzu na sedlo Hugi4. Vrcholový hřeben ze sedla Hugi5. Trasa JV hřebenem od chaty Oberaarjochhütte6. Krásný JV hřeben na Finsteraarhorn7. Trasa přes Agassizgrat s přístupem od chaty Schreckhornhütte


1. SZ hřeben přes sedlo Hugi Obtížnost:   PD 
  Parametry: z chaty Finsteraarhorn 1.250 m; 4:00-5:00 hod., sestup 2:30-3:00 hod.
  Prvovýstup: 10.8.1829

Od chaty Finsteraarhornhütte se vydáme nejprve doleva serpentýnovou stezkou kolem zbytků bývalé chaty. Pokračujeme ledovcem až na skalnatý pás (místo zvané Frühstücksplatz) na JZ hřebeni. Přes JZ hřeben se dostaneme opět na ledovec (sklon do 35°) a jím na sedlo Hugi. Ze sedla lezeme nejprve po pravé straně hřebene a pak přímo hřebenem s občasnými odbočkami doprava (II) na vrchol.

Z Frühstücksplatzu je možná i varianta přímo na vrchol s obtížností PD+.

2. JV hřeben Obtížnost:   AD+ 
  Parametry: z chaty Oberaarjoch 1.100 m; 7:30-9:00 hod.
  Prvovýstup: 9.8.1923, horní část hřebene od 2. věže 1876

2,5 km dlouhý a ne úplně jednoduchý hřeben, který si vybrali prvovýstupci (byť sporní) už v r. 1812. Výchozím bodem je chata Oberaarjochhütte. Po ledovci vystoupíme na sedlo Gemschlicke. Nad sedlem je nepříjemný skalní úsek, lezeme nejprve vpravo a pak traverzem doleva (III). Dále už víceméně po linii hřebene (II-III). Přes výstupek Pt 3.604 m se dostaneme na vysněžené sedlo. Následují 3 věže (gendarme) a za nimi mixový hřeben. Na předvrchol Finsteraarhornu (4.167 m) dolezeme 200 m dlouhým skalním úsekem. Po exponovaném hřebeni se dostaneme pod kolmý vrcholový výšvih. Obcházíme jej vlevo a přes žlab a žebro na vrchol (III).

Hřeben není nutné lézt přes sedlo Gemschlicke, dá i zkrátit. Podle sněhových podmínek je možno nalézt na sedlo za Pt 3.604 m nebo ještě lépe za 2. věž. Zde je více variant, buď sněhovým žlabem nebo po skalních žebrech vpravo či vlevo od žlabu.

Sestupujeme trasou č. 1.

3. SZ hřeben (Agassizgrat) Obtížnost:   AD 
  Parametry: z chaty Schreckhorn 1.780 m; 8:00-10:00 hod., sestup 7:00-7:30 hod.
z bivaku Aar 1.680 m; 7:00-9:00 hod., sestup 6:30-7:00 hod.
  Prvovýstup: 28.7.1868

Z chaty Schreckhornhütte sestoupíme na ledovec Obers Ischmeer a pokračujeme jeho levým krajem. Asi po 3/4 km ledovec opustíme a přelezeme vlevo do skal. Přes skalní žebra a kolem trosek bývalé chaty Strahlegg se dostaneme až po sedlo Finsteraarjoch. Přes sedlo přejdeme ledovcovým terénem až pod ústí žlabu ze sedla Agassizjoch.

Druhá možnost přístupu je z bivaku Aar. V tomto případě postupujeme nejprve na jih přes ledovec Finsteraargletscher a poté kolem úpatí Studerhornu levou částí ledovce dojdeme až pod sedlo Agassizjoch.

Za dobrých sněhových podmínek se žlab dá vylézt celý, pokud je sněhu méně, je třeba v horní části odbočit doprava a zdolat skalní žebro. Ze sedla Agassizjoch hřeben pokračuje třemi výšvihy. První lezeme buď po hřebeni nebo spíše napravo (západně) od něj. Přes většinou vysněžený 2. výšvih dorazíme do sedla Hugi a napojíme se na Normálku, kterou přelezeme třetí výšvih.

Sestup ze sedla Agassizjoch se nedoporučuje při vyšších teplotách a natátém sněhu kvůli padajícímu kamení. Nejčastěji se používá trasa č. 1.

Další výstupy a varianty:
4. VSV pilíř Obtížnost:   D+ až TD 

Trase ve Východní stěně se říká i 'Walkerův pilíř Bernských Alp' podle slavnějšího kolegy z Grandes Jorasses. Skalní pasáže jsou často až IV+. Čas výstupu se uvádí 8-10 hod. od začátku lezení.