Výstupy na Ostrý vrch (1.228 m)
Mapy.cz
Mapy.cz

Nejsnáze vystoupíme na Ostrý vrch ze sedla Kóta po Dřevařské cestě a potom vyšlapanou pěšinou podél Videlského potoka. Nejzajímavější je ale projít celý Ostrý hřeben až na Praděd.

1. Ostrý hřeben (neznačený, zde )
  Trasa: Karlova studánka     Ostrý vrch    Kóta 1356    Praděd     Bílá Opava  
Karlova Studánka
  Délka: 14 km, Čas: 5:30 hod., Převýšení: 700 m

Pěkná trasa vede hřebenem nad údolím Bílé Opavy. Můžeme využít i auto, trasa je okruhem. Zaparkujeme na parkovišťátku u přístřešku vedle silnice Karlova Studánka - Vidly. Popojdeme po silnici kousek nahoru směrem na Vidly a pak se už po vlastní ose napojíme hřeben. Není tu vyšlapaná cesta, ale hřeben je docela dobře rozeznatelný. Pokračujeme jím na Ostrý vrch (1.228 m), kde najdeme kovovou tyč. Pár set metrů za ním je vyhlídka na Praděd a Petráky s rekonstruovanou lavičkou. Projdeme lesním průsekem a strmějším svahem vystoupáme na kopeček označený jako Kóta 1356. Odtud vede na Praděd víceméně holý svah s občasným smrčkem.

Sestoupit můžeme Bílou Opavou nebo pokud nejsme vázáni na auto, tak např. Divokým dolem do Kout.

Výhled z hřebene Ostrý vrch Výhled na Petráky a Praděd Skály na Kamzičím vrchu Praděd z Ostrého hřebene
Závěrečný svah Bobová dráha
2. Ze sedla Kóta a dále přes Sokola (neznačený, zde )
  Trasa: sedlo Kóta     Dřevařská cesta    Ostrý vrch    Sokol    sedlo Kóta
  Délka: 12 km, Čas: 4:30 hod., Převýšení: 500 m

Na sedle Kóta (též sedlo pod Lyrou) je parkovišťátko. Z něj dojdeme po Dřevařské cestě k Videlskému potoku. Podél potoka se vydáme nahoru po pěšině, která nás vyvede až do sedla pod Ostrý vrch. Odtud už je na vrchol kousek. Komu by se výlet zdál krátký, může po Dřevařské cestě pokračovat o něco dále a po hřebeni vystoupat na Prostřední vrch.

Z Ostrého vrchu vede pěšina víceméně po vrstevnici východních svahů Pradědu. Po ní pokračujeme asi 1,5 km a ve vhodném místě (hodí se GPS) sejdeme na sedélko pod Sokolem. Odtud už se po hřebeni dostaneme na Sokola se skalami a pěkným výhledem na Praděd a okolí. Pěšinou po hřebeni sestoupíme na Dřevařskou cestu a po ní dojdeme zpět na sedlo Kóta.

sedlo Kóta Na Dřevařské cestě Ostrý vrch Výhled na Praděd Prostřední vrch
Průsek z Prostředního vrchu Skály na Sokolovi Skály na Sokolovi Pěšina ze Sokola