Výstupy na Vysokou holi (1.465 m)
Mapy.cz
Mapy.cz

Vysoká hole slouží málokdy jako samostatný cíl, spíš jen jako průchoďák po magistrále ve směru Jelení studánka - Ovčárna nebo naopak. Najsnazší možností, jak vystoupit na vrchol, je vyjet na Ovčárnu kyvadlovou dopravou a odtud vystoupat 2 km po s převýšením asi 160 m. Ale to je na výlet po horách málo.

1. Ze Skřítku do Karlovy studánky
  Trasa: Skřítek      Ztracené kameny     Jelení studánka     Vysoká hole     Ovčárna  
Bílá Opava     Karlova studánka
  Délka: 18 km, Čas: 6:15 hod., Převýšení: 620 m

Od motorestu Skřítek se vydáme po na hlavní hřeben. Svah postupně tuhne a po 3 km dojdeme na Ztracené kameny, nižší skalky, ze kterých je pěkný výhled. Pokračujeme přes Pecny a dále kolem Břidličné hory na Jelení studánku. Je tady čuráček s vodou, na hřebeni dost neobvyklý. A taky kamenná útulna na nouzové přespání či úkryt. Slušelo by to tu i chatě, turistů a v zimě běžkařů či skialpů se kolem potuluje hodně. Ale žádná chata tady nikdy nestála.

Napojíme se na magistrálu a širokými hřbety dojdeme přes Velký Máj na Vysokou holi. Najdeme zde starobylý hraniční kámen z r. 1681, kde se stýkala 3 panství - Bruntálské, Loučné a Janovické. I po těch letech jsou na něm symboly ještě patrné. Z Vysoké hole sestoupíme kolem Petrových kamenů na Ovčárnu, civilizační centrum. Zdatnější si mohou ještě zajít 3,5 km po asfaltce na Praděd.

Nejatraktivnější sestup vede Bílou Opavou do Karlovy studánky, v případě potřeby můžeme využít i kyvadlové dopravy z Ovčárny na Hvězdu. Trasa je stejně pěkná i v opačném směru, jen převýšení je asi o 100 m větší.

Fešácký čtyřboký skřítek na Skřítku Ztracené kameny Na Ztracených kamenech Výhled z kamenů Pecny
Hřeben k Pradědu Magistrála k Jelení studánce Jelení studánka Cesta na Velký Máj Na Vysoké holi
Hraniční kámen na Vysoké holi Petrovy kameny a Praděd Civilizační centrum Ovčárna Praděd od Ovčárny Sestup Bílou Opavou
Sestup Bílou Opavou
2. Z Karlova na Skřítek
  Trasa: Karlov      Velký Kotel     Vysoká hole     Jelení studánka     Ztracené kameny  
Skřítek
  Délka: 18 km, Čas: 6:30 hod., Převýšení: 780 m

Dá se vyjít už z Malé Morávky od hlavní silnice, ale lepší je využít autobus až na konečnou v Karlově. Odtud se vydáme po na naučnou stezku Velká kotlina. Trasa se nejprve drží potoka Moravice a poté prochází serpentinami pod Velkým Kotlem. Ten se stal populárním hlavně kvůli lavinám, které tu v zimě občas padají, což je v Jeseníkách neobvyklé. Proto sem míří v zimě hodně skialpů toužících si to taky vyzkoušet. Na stezce jsou i informační tabule a dojdeme po ní až nad Ovčárnu. U rozcestníku ale zabočíme doleva a po vystoupíme na Vysokou holi. Dále pokračujeme kolem Velkého Máje, přes Jelení studánku a Ztracené kameny na Skřítek podobně jako u předchozí trasy v opačném směru.

Velký Kotel Na naučné stezce Přístřešek na naučné stezce Velký Kotel Skály ve Velkém Kotli
Skály ve Velkém Kotli Velký Kotel Na Vysoké holi
3. Velký kotel (neznačený, zde )
  Trasa: Malá Morávka      Karlov    Velký kotel    Vysoká hole    Temná    Kopřivná  
Malá Morávka
  Délka: 18 km, Čas: 6:30 hod., Převýšení: 850 m

Velký kotel je krásné místo, ale s celoročním zákazem vstupu. V létě zde kvetou vzácné byliny, v zimě se zase jedná o nejnebezpečnější lavinovou oblast v Jeseníkách. Trasa je určená spíš pro fajnšmekry a nejlepší je ji absolvovat na přelomu zimy a jara, za stabilních sněhových podmínek a samozřejmě na vlastní zodpovědnost.

Z Malé Morávky se vydáme po přes Karlov. U jeho konce cesta odbočí do lesů a podél potoka Moravice se dostaneme až k rozcestí Velký kotel - nástup. Nad ním značku opustíme a pokračujeme podél potoka až pod kotel. Potok ve vhodném místě překročíme a zarostlým úbočím vystoupáme až pod výraznou skalku ve spodní třetině kotle. Svah zde tuhne a traverezem šikmo doleva se dostaneme až k pásu skal, protínajícímu kotel. Postupujeme podél pásu až k jeho konci. Krpál zde ještě přituhne a musíme použít všechny 4 končetiny. To už je ale poslední těžký úsek, po něm se sklon zmírní a delším sněhovým platem dojdeme na na hřebeni.

Při výstupu přímou trasou nepomohou sněžnice ani skialpy, svah je příliš příkrý. Nejlepší jsou klasické pohorky a víra, že se sníh nebude propadat příliš. Místy by se hodily i mačky.

Z Vysoké hole máme na výběr z více sestupových tras. Nabízí se Bílá Opava do Karlovy Studánky, Divoký důl do Kout atd. Pěkná je i zde uvedená varianta, kdy přejdeme vrchní částí Velké doliny až na . Po ní se dá dojít až do Malé Morávky. Sestup si můžeme zpestřit výstupem na Temnou a Kopřivnou.

Značená trasa s kotlem v pozadí Pod kotlem Spodní část Skalní pás Výhled z kotle
Vršek kotle Nejstrmější pasáž pod hřebenem Kurevský hebl Pohled do kotle Výhled na celý svět
Sněhové plato k hřebeni Na Vysoké holi Pláně nad kotlem