Kružberk
Skály pod Kružberskou přehradou na řece Moravici jsou poměrně oblíbené a díky tomu i frekventované. O víkendu se zde schází až nezdravě moc lidí, během týdne je tady ale prázdno a to i o prázdninách.

Skály jsou bohatě vrstvené, místy lámavé. Tvoří je prvohorní břidličnatá droba obnažená erozivní činností při zahlubování koryta řeky. Obtížnostně jsou spíše lehčí - 3-6 UIAA.

Sestávají z tří hlavních částí:

Hlavní masiv - má výšku až 45 m a nacházejí se zde nejznámější linie Velká hrana a cesty Velkou stěnou. Do masivu je uměle vyražená jeskyně, která měla být původně hrobkou majitele Žimrovických papíren. Žádné ostatky se tu ale nenachází, na svého faraona si bude muset Morava ještě počkat. Zcela vpravo masiv končí útvarem zvaným Kostolík, na jehož vrcholu je stanoviště pro cesty Velkou stěnou.

Žabí kůň - jmenovec tatranského bratříčka se nachází nalevo od Hlavního masivu. Spodní část skal začíná přímo v lesíku u cesty a dominuje jí velký převislý blok (Baudiš), pod kterým vede výrazná lávka. Pro cesty v horní části je třeba skálu obejít buďto svahem vlevo nebo kamenitým žlabem vpravo.

Rozlámaná - nízký hřbet vpravo od Hlavního masivu. Lezecky se využívá jak hřeben, tak pravé boční stěnky. Stěna spadající k Moravici je značně rozlámaná.

Lezecky méně významné jsou Horní stěnky nad Rozlámanou.

Pitná voda v chatové osadě na protějším břehu, hospoda tamtéž, nejbližší obchod v Kružberku. Táboření je možné na břehu řeky jen pro organizované horolezce.

Výstupové cesty jsou jištěny skobami, kruhy a nýty, s výhodou však použijete i vklíněnce, friendy a smyčky zejména pro nácvik jištění. Převážná část cest je lezena volně bez použití skob k postupu. Žebříků a smyček se používá k postupu pouze u cest stropem jeskyně.


Průvodci
Made in Javaanes, děkujeme
Kreslený, dost bídný
Archaický
Horosvaz, seznam cest

GPS
Hlavní masiv:  49°49'28.44''N17°40'3.51''E
Žabí kůň:  49°49'29''N17°40'1.5''E
Rozlámaná:  49°49'28.4''N17°40'5.05''E
Horní stěnky:  49°49'29.4''N17°40'5''E
1. Hlavní masiv2. Hlavní masiv3. KružberkPřístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Před hrází (při cestě od Budišova) odbočit doprava podle cedule k penzionu Velké sedlo. Auto nechat dole u penzionu a přes most 200 m ke skalám. Teoreticky je možné se autem dostat až ke skalám od vesnice Kružberk po asfaltové cyklostezce, ale není jisto, zda tu není zákaz vjezdu.
Vaše zkušenosti a tipy z Kružberka:


od: Filip     02.03.2015 10:47

Na Kružberk se dá dostat autem až ke skále a opravdu je tam zákaz vjezdu. Dá se ale koupit povolení k vjezdu za 20,- v místním hostinci
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)