Hrebeň Čiernych veží (III)
Mapa
Hrebeň Čiernych veží tvoří spojnici mezi Stolarczykovým sedlem a Čiernym štítem. Najdeme na něm 3 věže:
Malá Čierna veža   2.415 m
Prostredná Čierna veža   2.428 m (dvojvrcholová)
Veľká Čierna veža   2.430 m

Výšky jsou jen přibližné.1. Hrebeň Čiernych veží z Kolového štítu

Přechod je hodnocený stupněm II-III UIAA, výlezy na úplné vrcholy Malej a Prostrednej veže jsou o něco těžší. Dá se lézt i sólo. Lano není potřeba, najdeme zde sice asi 3 Tatranské slaňáky (smyce neurčitého stáří obhozené o šutr), ale vše se dá poměrně bez problémů slézt. Ani lezečky nejsou nutné, snad jen na vrchol Prostrednej veže dodají jistoty. Hřeben je odlehlý s dlouhým přístupem i sestupem.

Od zastávky Biela voda nad Tatranskými Matliarmi dojdeme po k Brnčálce (chatě u Zeleného plesa). Pleso obejdeme zleva a po znatelné stezce skrze klečovitý prales dojdeme pod srázy sbíhající z Veľkej Zmrzlej doliny. Překročíme potok a vpravo od něj nastoupíme na hřbet, který je místy jištěný řetězy a kramlemi. Po nich vystoupíme až do spodní části Veľkej Zmrzlej doliny. Zde se stezka s občasným mužikem větví buď doprava do Malej Zmrzlej doliny nebo pokračuje přímo Veľkou Zmrzlou dolinou směrem k Baraniemu sedlu. Tohoto směru se budeme držet a po šutroviscích dojdeme až pod skalní terasu pod Čiernym štítem. Obejdeme ji zleva a nad ní uhneme doprava k Čiernemu štítu. Jsou zde stále viditelné stopy stezky.
2. Cesta do Veľkej Zmrzlej doliny od Zeleného plesa3. Horní část Veľkej Zmrzlej doliny


Na Stolarczykovo sedlo vede strmá skalní rampa, která už není zadarmo (úseky místy II). Stěnky jsou příkré a bez výrazných chytů, uprostřed se dá podlézt i pod kamenným závalem.
4. Rampa na Stolarczykovo sedlo5. Kamenný zával uprostřed rampy6. Postup Čiernym hrebeňom


Úvodní pasáž přejdeme po hřebeni a poté Malú Čiernu vežu oblézáme zleva. Dostaneme se až za spádnici vrcholu a potom spíše vpravo cik-cak systémem přelezeme skalky až pod vrcholový balvan připomínající kladivo. Vylézt na něj není úplně snadné, ale stojí to za to.
7. Malá Čierna veža ze Stolarczykova sedla8. Na Malej Čiernej veži


Sestoupíme zpět pod Malú vežu a postupujeme severními úbočími k Prostrednej veži, která je dvouvrcholová. Pod sedélkem mezi oběma vrcholy přelezeme vpravo žlábek a dostaneme se až na sedélko. Nižší vrchol tvoří opět balvan porostlý zmrudem. Vyšší vrchol je z celého hřebene nejtěžší. Leze se puklinou v levé části a dva šutry, tvořící důležité stupy, se hýbou. Vrchol věže je hrana, na kterou se dá posadit na koníka. Je tu i skoba a Tatranský slaňák.
9. Prostredná Čierna veža od Malej Čiernej veže10. Skály v severním úbočí11. Hlavní vrchol Prostrednej Čiernej veže12. Vrchol Čiernej veže


Sestoupíme opět pod sedélko, nedáme se zlákat sestupem na lávky dole a postupujeme horními partiemi na sedlo pod Veľkou Čiernou vežou. Odtud se dá vylézt na vrchol buď zleva nebo zprava po široké rampě. Do Papirusovej štrbiny pod Čiernemym štítem sestupujeme výrazným žlabem, je tu i Tatranský slaňák. Ze štrbiny postupujeme doleva, kde je terén přeje jenom lehčí a stěnkou dolezeme na vrchol Čierneho štítu.
13. Sestup z Veľkej Čiernej veže14. Čierny štít z Veľkej Čiernej veže


Z Čierneho štítu sestupujeme jednou z cest, nejlépe po severních svazích až na Čierne sedlo a pak Malou Zmrzlou dolinou směrem k Brnčálce.