Galéria Ganku (II+)


Populární lezecká Galérka je charismatická stěna o výšce 300 m zakončená balkónkem neboli galerií čili po goralsky gankom. Ač to tak na první pohled nevypadá, přístup na ni není pouze lezeckou odměnou, podívat se sem mohou i turisté. Avšak pouze zdatní, obtížnost zde dosahuje místy II-III stupně UIAA. Výstupová trasa kopíruje lezeckou sestupovku. Lezečky ani lano nejsou potřeba.

Výstup až do sedla nad Kačaciou vežou probíhá stejně jako výstup na Kačaciu vežu. Ze sedla doleva na východní svahy na straně Kačacej doliny. Zde po lávkách slušně značených mužiky obcházíme hřeben až k výraznému světlému žlabu. Zde mužikovaná končí. 'Oficiální' trasa vede napravo od žlabu, ale můžeme se vydat i vlevo po tmavých skalách (a posléze pak více nahoře uhnout ještě více doleva na travnaté svahy). Obě varianty vyjdou obtížnostně zhruba nastejno, již zmíněných II-III UIAA.

Galérka není tak strmá jak se zdá např. ze sedla Váha. Je překvapivě krátká a pokrytá spíše šutroviskem než suťoviskem. Bydlí na ni 2 pankáči, byť už lehce vypelichaní (r. 2015).

Sestup probíhá po stejné trase.


1. Výstup na Galerii Ganku od Zeleného plesa2. Detail výstupu od Kačacej veže3. Výstup od Kačacej veže4. Sestup z Galérie po lávkách5. Galérie Ganku6. Old punks