Hladký hrebeň (I)
Mapa
Hladký hrebeň se rozprostírá mezi Hrubým štítem a Walentkowym Wierchom. Má asi 3,5 km. Je turistickou trasou pro pokročilejší s krásnými výhledy a minimem lidí. Nejvyšším bodem je úvodní Hrubý štít (2.172 m), nejnižším Nižná Čierna lávka (1.950 m). Na hřebeni se nachází několik pojmenovaných vrcholků nebo spíše vyvýšenin. Jediný významnější je ale Hladký štít (2.066 m). Trasa není značená, se značkou se potkáme pouze na Hrubém štítu a pak na Hladkém sedle pod Walentkowym Wierchom.

V názvech hřebenů je menší chaos. Setkat se můžeme s těmito:

Liptovské múry (Chałubińského vrata - Hladké sedlo resp. Čierna lávka; někdy i Čubrina - Swinica)
Hladký hrebeň (Hrubý štít - Walentkowy Wierch)
Kotolnica (Čierna lávka - Hladký štít)
Walentkowy hrebeň (Walentkowy Wierch - Swinica)
možná i s některými dalšími. Všechny jsou ale součástí Hlavného tatranského hrebeňa a tvoří zároveň slovensko-polskou hranici. Hraniční kameny můžeme vidět podél celé trasy.

Túra z Lysej Poľany a zpět je malebným, byť dlouhým výletem, který nevyžaduje lezecké zkušenosti.1. Hladký hrebeň od Swinice
2. Hladký hrebeň od Świstowej CzubyZa Lysou Poľanou nás polští hoši zkásnou za parkovné a ještě za, ehm, vstup do přírody. Po dojdeme k Morskiemu Oku a poté doprava po přes Szpiglasowu Przełęcz na Hrubý štít. Odtud už je hřebenovka pěkně vidět.

Úvodní úsek je skalnatý, místy exponovaný, ale lezecky nenáročný (I). Navíc některé části hřebene se dají obejít po trávě na slovenské straně (Kobylia dolinka). To platí obecně pro celou trasu.3. Začátek hřebene je zubatý

4. Terén na začátku hřebene

5. Pohled k Hrubému štítu, vlevo sedlo Szpiglasowa Przełęcz

6. Občasné přelézání skalky

7. Nejtěžší úsek, věž by šla zřejmě obejít zleva

8. Terén na hřebeni s vyšlapanou cestičkou

9. Hladký štít

10. Výhled z Hladkého štítu na dolinu Pieciu Stawow

11. Walentkowy Wierch z Hladkého štítu, dole Hladké sedlo

12. Hladké sedlo

13. Pohled na hřebenovku od Walentkowa Wierchu

14. Walentkowy Wierch, vzadu Swinica


Z Walentkowa Wierchu sestoupíme zpět na Hladké sedlo. Z něj vedla na polskou stranu dříve značená pěšina, dnes už jen pěšina. Dojdeme po ní až do doliny, kde se napojíme na k Wielkemu Stawu Polskemu. Dále pak po kolem vodopádu Siklawa sestoupíme na asfaltku vedoucí k Morskiemu Oku a po dojdeme do Lysej Poľany. Tento úsek bývá zamořen davy a koňskými povozy, počty Okachtivých turistů jsou ohromující.