Kriváňsky hrebeň (II+)
Mapa
Kriváň má hřebenů víc, zde popisovaný vede z východu od Krátkej. Na rozdíl od většiny ostatních tatranských kolegů na něm nenajdeme jediný pojmenovaný vrchol.


1. Kriváňsky hrebeň z Krátkej


2. Kriváňsky hrebeň z Hrubého vrchu




Přístup na hřeben není úplně pohodový, shoduje se z výstupem na Krátku. Ve stručnosti: ze Štrbského plesa se vydáme po magistrále směrem na Tri Studničky. Poté odbočíme na do Furkotskej doliny. Ve vhodném místě značku opustíme a po vyšlapaných serpentinách přelezeme Sedielkový priechod. Proklestíme se šutrovisky Suchej doliny Važeckej až na Nefcerské sedlo a z něj už poměrně snadno vystoupíme na Krátku. Jen tento přístup trvá od Štrbského plesa přes 3 hod.

Následuje dost prudký sestup do sedla Špára. Terén je chodecký, až nad sedlem narazíme na skály. Někdo zde slaňuje, ale dá se i slézt po pravé straně od hřebene (z pohledu od Kriváňa). Skály jsou bohužel dost lámavé a zvětralé.



3. Sestup z Krátkej do sedla Špára
 
4. Slez do sedla Špára

Za Špárou pokračujeme snadným terénem až pod skálu viditelnou z dálky - Vypečenou plotnu. Oblezeme hřeben zprava na straně Nefcerky a vystoupáme až pod plotnu. Na ní se dají najít slušné stupy a chyty použitelné i bez lezeček, obtížnost nebude víc jak II. Ale plotna je slušně exponovaná a základní lezecké zkušenosti se zde hodí. Celý úsek by možná šel omastit zleva, ale ani tam by to nebyla žádná hitparáda.



5. Terén nad sedlem Špára



6. Vypečená plotna



7. Vypečená plotna shora

Nad plotnou je terén opět snadný a tuhne až pod vrcholovým výšvihem. Zde už narazíme na klasický ostrý tatranský hřeben. Je dobré z něj neuhýbat.



8. Ostrý skalní hřeben pod vrcholovým výšvihem

Pod vrcholovým výšvihem opět přelezeme za hranu doprava. Skály jsou zde strmé, ale lezitelné (II-III). Variant bude více, lépe je lézt poblíž hrany.



9. Vrcholový výšvih


10. Skály těsně pod vrcholem

Z Kriváně sestoupíme po až na magistrálu a po ní dojdeme zpět ke Štrbskému plesu.

Kriváňský hrebeň je pěknou, byť dlouho túrou přijatelné obtížnosti (II-III). Lano ani lezečky nejsou potřeba, základní lezecké zkušenosti se hodí. Nabízí se jeho propojení s Kozím chrbátom.