Výstupy na Batizovský štít (2.448 m)
Mapa1. Batizovský štít od Batizovského žlabu2. Začátek výstupu do Západného Batizovského sedla3. Pod Západným Batizovským sedlem4. Skalní terén nad Západným Batizovským sedlem5. Místo přelezu z jižní na severní stranu štítu je označené mužikem


1. Z Batizovskej doliny Obtížnost:    II  

Od Batizovského plesa se vydáme podél potoka. Kopírujíce sestupovou trasu z Gerlachu s místy vyšlapanou pěšinou a občasnými mužiky překonáme první skalní terasu. Dále se šutrovitým terénem dostaneme přes další terasu do Pasternákovy priehyby pod Batizovský štít.

Přes dožluta zbarvené skalky a dále pak žlaby vylezeme do Západného Batizovského sedla. Terén tu není extrémně obtížný, spíše nepříjemně lámavý. Ze sedla pokračuje výstup jižní stranou štítu. Přelézáme skalní stupně až do místa, kde terén na jižní straně tuhne a je potřeba přelézt na stranu severní. Toto místo poznáme podle strmého žlábku zakončeného mužikem (foto 5).

Na severní straně pokračujeme přes několik stupňů výše a opět se vrátíme do schůdnějšího terénu na jižní stranu a jí na vrchol.

Na výstup je dobré nazout lezečky. Lezení je zhruba v obtížnostech max. II UIAA a kupodivu většinou neprobíhá v expozici. Je zde spousta plošin, na kterých se dá v klidu posadit a relaxovat.

Sestup probíhá po stejné trase. Na dvou místech tu najdete slaňovací smyce, ale slanění není nutné, skalní stupně se dají bez zásadnějších problémů slézat.

Celkově se jedná o velmi pěkný výstup.