Batizovský štít  2.448 m

Batizovce, Batizovské pleso, Batizovská dolina a na jejím konci jako třešnička na dortu Batizovský štít. Všichni tito útvarové mají své jméno od spišského šlechtice Batiza ze 13. století. Ten kdysi vlastnil Mengusovskou a Batizovskou dolinu (tehdy ještě pod jinými názvy) a založil Batizovce ku obrazu svému.

Hora samotná je jednou z hejhůře přístupných v Tatrách. Ačkoliv se to v blízkosti Gerlachu nezdá, je hodně vysoká, vyšší než např. Prostredný hrot. Má dva vrcholy, hlavní východní a o tři metry nižší západní, označovaný též jako Malý Batizovský štít. Oba vrcholy odděluje Vyšná Batizovská štrbina.

Prvovýstup se podařil v roce 1900 východním hřebenem. Tato trasa dnes tvoří 'normálku', nejsnazší přístupovou cestu na vrchol. Štít je horolezeckým lákadlem, obzvláště plotny v jeho jižní stěně. Méně lezená je stěna severní, avšak i ta je protkána lezeckými cestami.


Prvovýstupy:
13.6.1900 (letní) -  Karol Jurzyca, Józef Galko-Rusnák
5.4.1909 (zimní) -  Zygmunt Klemensiewicz, Jerzy Maślanka
Prominence: 93 m Key col: Východné Batizovské sedlo Parent: Gerlachovský štít
GPS: 49°09'55''N   20°07'24''E
polsky: Batyżowiecki Szczyt německy: Botzdorfer Spitze maďarsky: Batizfalvi-csúcs

Batizák je sice zubatý, avšak tvarově nepříliš výrazný. Na panoramatech jej zpravidla identifikujeme jako souseda Gerlachu.

Nejčastěji jej budeme vídat z Batizovskej (foto 1, 4) nebo naopak z Bielovodskej doliny (foto 2).

1. Batizovský štít od Batizovského plesa   J2. Batizovský štít z Bielovodskej doliny   S3. Batizovský štít z Malého Ganku   SZ4. Batizovský štít od dědinky Batizovce   JV5. Jižní stěna Batizovského štítu   J6. Batizovský štít od Batizovského žlabu   JV7. Batizovský štít od Zadného Gerlachu   V
Spřízněné štíty