Kačací štít  2.400 m

Kačací štít je méně známý a opomíjený štít na hřebeni, tvořícím závěr Batizovské doliny. Jeho nižší popularita je způsobená snad tím, že zdatnější turisté si spíše vyberou sousední Popradský Ľadový štít a lezci zase druhého souseda - Batizovský štít.

Název na štít přešel z Kačacej doliny a plesa. Ty jej dostaly už dříve podle občas se zde vyskytujících divokých kačen. Ve starších pramenech najdeme také pojmenování Malý Batizovský štít či zkomoleně polský Kačí štít.

Prvovýstup podnikli v r. 1904 dvě tehdejší tatranské legendy Poláci Janusz Chmielowski a Klemens Bachleda, tehdy už 61-letý.

Do Batizovské doliny štít spadá poměrně krátkou jižní stěnou. Lezecky zajímavější je stěna severní s výrazným pilířem.


Prvovýstupy:
5.10.1904 (letní) -  Janusz Chmielowski, Klemens Bachleda
13.4.1914 (zimní) -  Józef Lesiecki, Józef Oppenheim
Prominence: ? Key col: Nižné Kačacie sedlo Parent: Batizovský štít
GPS: 49°09'58''N   20°07'08''E
polsky: Kaczy Szczyt německy: Ententalspitze, Wildententalspitze maďarsky: Kacsa-völgyi-csúcs

Kačák je prakticky ze všech pohledů velmi nenápadný. Většinou jej identifikujeme podle blízkosti Batizovského štítu eventuálně Gerlachu.
1. Kačací štít ze sedla pod Drúkom   V2. Kačací štít od Batizovského plesa   J3. Kačací štít z Malého Ganku   SZ4. Kačací štít z Popradského Ľadového štítu   Z5. Kačací štít od Východného Železného štítu   SZ6. Kačací štít z Batizovského štítu   V7. Kačací štít z Bielovodskej doliny   S
Spřízněné štíty