Drúk  2.395 m

Drúk, vrchol názvu podivného, je prvním výraznějším štítem na hřebeni, který vede od Popradského Ľadového štítu na Končistou. Je turisticky nepřístupný, avšak občas na něj vystoupí horští vůdci s klienty v rámci túry na sousední Popradský Ľadový štít.

Poprvé stáli na Drúku lidé (alespoň podle doložených pramenů) až v roce 1905. Jednalo se o maďarský tým, který dále vystoupil na do té doby nezdolanou Vežu nad Ľadovým plesom, Ihlu nad Drúkom a Malú Končistú. Zimní prvovýstup pak pochází až z roku 1953. Toto ale nebylo způsobeno ani tak výjimečnou obtížností Drúku, jako spíše jeho menší popularitou a odlehlostí.

Jeho název znamená ve slovenštině buď klacek nebo blbec, vybrat si můžeme dle libosti. Německý a maďarský název upomíná na prvovýstupce, horského vůdce Johanna Franze seniora.


Prvovýstupy:
11.8.1905 (letní) -  Miklós Szontagh junior, Zoltán Zsigmondy, Johann Franz senior
13.4.1953 (zimní) -  Ivan Gálfy, Juraj Richvalský, Ladislav Richvalský
Prominence: 23 m Key col: Vyšné sedlo pod Drúkom Parent: Prostredná Končistá
GPS: 49°09'57''N   20°06'53''E
polsky: Drąg německy: Franzturm maďarsky: Franztorony

Drúk je nevýrazný zašpičatělý výstupek u Popradského Ľadového štítu. Na panoramatech jej identifikujeme právě podle blízkosti výraznějšího souseda. Pokud jej vůbec uvidíme, často bývá zakrytý.
1. Drúk z Batizovskej doliny   V2. Drúk ze Zlobivej   SZ3. Drúk ze srázů Zlobivej   SZ4. Drúk z Mlynára   SZ5. Vrchol Drúka   V
Spřízněné štíty