Výstupy na Končistú (2535 m)
Mapa
Končistá je poměrně dobře dostupná a klidně by na ni mohla vést značka.
1. Přes Štôlsku dolinu a Lúčne sedlo Obtížnost:    CH  

Po magistrále dojdeme až k ústí Štôlskej doliny. Ve vhodném místě značku opustíme a pokračujeme doleva na Lúčne sedlo.

Na sedle je dobré jít až kousek za něj a odtud už uvidíte vrchol. Pak už nás čeká jen jednotvárné a úmorné stoupání suťoviskem a šutroviskem. Nahoře se dá vylézt i na koňskou hlavu (Nákovu), je tu dokonce malý pozůstalý nýtek. Obtížnost je  III , lano netřeba, jedná se asi o 3 kroky.

2. Varianta přes Tupou Obtížnost:    CH  

Ze sedla Pod Ostrvou vystoupíme po vyšlapané cestě na Tupou a z ní potom sestoupíme do Lúčneho sedla. Dá se to vzít i přes Klin.

3. Ze Zlomiskovej doliny Obtížnost:    I  

Trasa výstupu vede od Štrbského plesa po na Popradské pleso. Odtud půjdeme ještě kousek po směr Ostrva a u cedule 'Zákaz vstupu' zabočíme doleva na úzkou stezku džunglí do Zlomiskové doliny. Po stezce kolem potoka dojdeme přes různá šutroviska až k Ľadovému plesu. Odtud doprava přes potok a svahem na jih nahoru. Dorazíme až ke skalnímu prahu, který má uprostřed výraznou tmavou spáru částečně porostlou mechem. Vlevo od ní crčí dolů jakási voda. A právě spárou vede nejsnažší cesta na Lúčne sedlo.

4. JV hřeben Obtížnost:   CH+ 

Magistrálu opustíme v místě, kde překračuje JV hřeben. Dále travnato-šutrovitým terénem po hřebeni. Výše už se objevují skály, ale lezení není nutné.
1. Končistá z podtatraní2. Mohutné šutrovisko z Lúčneho sedla. Variant je tu bezpočet.3. Varianta výstupu přes Tupou4. Výstup ze Zlomiskovej doliny5. Nákova na vrcholu Končistej