Končistá  2.535 m

Mohutný soused Gerlachu (7. nejvyšší hora Tater) Končistá má dva nejvyšší body - jižní se zvláštním balvanem ve tvaru koňské hlavy (foto 6) a o něco nižší severní. Je z ní rozkošný pohled na Gerlach, jakožto i na ostatní masivy.

Končistá je jedním z nejsnáze přístupných hlavních tatranských vrcholů (když si odmyslíme lanovku na Lomničák) a i přesto na něj značka nevede. Horští vůdci v 19. stol. spíše odrazovali své kunčafty od výstupu, protože je příliš jednoduchý. Ze skromnosti už nezmiňovali, že nechtějí vodit turisty do svých pytláckých revírů, které zde měli. A taky jim lezl na nervy honorář 8 korun za výstup stanovený spišskou župní vrchností.

Onen bizarní balvan na vrcholu dostal jméno Nákova (Kovadlina), kterou taktéž částečně připomíná. Ta představuje jediný oříšek při výstupu na vrchol. Dlouho odolávala pokusům o zdolání, první na jejím vrcholku stanul kroměřížský rodák Viktor Lorenc někdy kolem roku 1880. Dnes ji za obzvláště obtížnou nepovažujeme, nejsou ani třeba lezečky.

Název hory se ustálil až kolem roku 1850. Pochází ze slovenského končitý - špičatý. Tento tvar má ale štít pouze z jihu, jinak je jeho vrcholek poměrně oblý.

Z lezeckého pohledu přichází v úvahu východní zhruba 400 m stěna z Batizovské doliny a taktéž stěna západní, kde vede asi 15 cest nižší obtížnosti. Západní sutinové svahy z Lúčneho sedla využívají také lyžaři.


Prvovýstupy:
1874 (letní) -  Aleksander Münich s přáteli
17.2.1906 (zimní) -  Alfred Martin
Je však více než pravděpodobné, že na vrchol už dříve vystoupili horští vůdci, kteří zde nelegálně lovili kozly tatranské (hanba!!)
Prominence: 205 m Key col: Sedlo pod Drúkom Parent: Gerlachovský štít
Izolace: 1,7 km Parent: Gerlachovský štít
GPS: 49°09'26''N   20°06'51''E
polsky: Kończysta německy: Kontschista maďarsky: Koncsiszta

Končistá spadá na jih elegantním sametovým hřbetem (foto 1). Vrchol leží na hrbolatém hřebeni, který je velmi těžko zapamatovatelný. Unikátní koňská hlava bohužel není natolik velká, aby se dala rozlišit z větší dálky. Při pohledech od Vysoké či Ganku (S, foto 4) zaujme dlouhý a rovný svah z Lúčneho sedla k vrcholu, který se v Tatrách neopakuje.

Jižní hřbet se částečně podobá Slavkovskému štítu (foto 7), vrcholový hřeben by se dal při troše fantazie zaměnit s více podobnými (Satan foto 9, Soliska foto 11). I díky tomu nepatří Končistá k hlavním orientačním bodům v Tatrách.

1. Končistá z Vyšných Hágov   J2. Končistá z Gerlachu   V3. Končistá od Ostrvy   Z4. Končistá z Dračieho štítu   SZ5. Končistá z Tupé s ohromným šutroviskem sbíhajícím se k vrcholu   Z6. Bizarní hlava koně na vrcholu alias Nákova X 
7. Končistá
8. Slavkovský štít
 X 
9. Končistá
10. Satan
 X 
11. Končistá
12. Soliska
Spřízněné štíty