Východný Železný štít  2.340 m

Východný Železný štít tvoří důstojný závěr Zlomiskovej doliny. Jeho tvar je nepřehlédnutelný. Pod ním leží sedlo Východná Železná brána, propojující Zlomiskovou dolinu s Kačacou a následně Bielovodskou dolinou.

JV stěnou vede asi desítka lezeckých cest lehčích a středních obtížností. SZ stěna (Tilleho hrana spadající k Železnej bráne, foto 4) je údajně nejtěžším místem při přechodu celého Hlavního tatranského hřebene. Působí skutečně majestátně a lézt ji sólo vypadá jako poměrně zdařilý pokus o sebevraždu.

Občas se setkáme i s označením Východný štít nad Železnou bránou.


Prvovýstupy:
10.8.1904 (letní) -  S. Krygowski, B. Tajber
30.7.1948 (letní) -  K. Tille, K. Zlatnik. Prvovýstup severozápadní hranou od Východnej Železnej brány VI A2 (Tilleho hrana).
22.3.1913 (zimní) -  K. Lajos Horn, Ernő Kátai
Prominence: 40 m Key col: Zlomisková štrbina Parent: Popradský Ľadový štít
GPS: 49°10'01''N   20°06'51''E
polsky: Wschodni Szczyt Żelaznych Wrót německy: Östliche Eisernetorspitze
maďarsky: Keleti-Vaskapu-csúcs

Východný Železný štít má tvar hory seříznuté v polovině. Něco takového se hned tak nevidí a tudíž je VŽš na panoramatech snadno identifikovatelný. Minimálně při pohledech od Popradského plesa eventuelně ze Zlomiskovej doliny.
1. Východný Železný štít ze Zlomiskovej doliny   JZ2. Východný Železný štít z Tupej   J3. Východný Železný štít z Kačacej doliny   S4. Východný Železný štít s Tilleho hranou od Snežnej Kopy   SZ5. Východný Železný štít z Železnej kotliny   JZ
Spřízněné štíty