Výstupy na Kôprovský štít (2.367 m)
Mapa1. Výstup na Kôprovský štít od Veľkého Hincova plesa


1. Ze Štrbského plesa Obtížnost:    Z  
Trasa: Štrbské pleso (1346 m) - pod Triganom (0:45) - Popradské pleso 0:35 (1500 m) - rozc. v Mengusovské dolině (0:35) - Vyšné Kôprovské sedlo (2180 m) (1:00) - Kôprovský štít (0:30) - a zpět (2:55).

Ze Štrbského plesa (autobusová stanice, nádraží, parkoviště) po magistrále nebo ze stanice TEŽ Popradské pleso po asfaltové silničce, dojdeme na Popradské pleso (1494 m).

Od jezera, které leží pod svahem Ostrvy (1979 m) vyrazíme po modré do Mengusovské doliny až na rozcestí za vodopádem. Pak pokračujeme stále po mírně vzhůru Mengusovskou dolinou, až asi po půlhodině několika serpentinami vystoupíme do Hincovy kotliny. Po levé straně máme hřeben Bašt s výrazným vrcholem Satan (2421 m), na jehož úbočí jsou hluboké lavinové žlaby. Napravo od cesty se nad plochým dnem kotliny zdvihá Mengusovský Volovec (2227 m). Před námi leží několik miniaturních jezírek (nazývají se souhrnně Hincove oká), mezi nimi se v souvislém keříčkovitém porostu občas objevuje či ztrácí koryto Hincova potoka. Nejvýraznější dominantou této části doliny je však hřeben Megusovských štítů, Čubriny (2370 m) a Kôprovského štítu, pod nimiž leží v nadmořské výšce 1945 m největší slovenské jezero - Veľké Hincovo pleso s plochou 20 ha a maximální hloubkou 53 m. vede kousek po jeho břehu, pak od něj vystoupá do Vyšného Kôprovského sedla, přičemž po celou dobu stoupání máme možnost obdivovat rozlohu a krásu plesa.

V sedle opustíme , po které bychom mohli dojít Kôprovou dolinou až na Tri studničky a vydáme se po vlevo pod hřebínkem na vrchol Kôprovského štítu. Cesta v balvaništi není příliš přehledná, proto je třeba dobře sledovat značení. Vede mezi velkými kameny a skalkami, některé se musejí přelézat či obcházet a může snadno dojít k odbočení z cesty. Za špatné viditelnosti může být bloudění v balvaništi i nebezpečné.

Pokud se neodchýlíme z chodníku, za půl hodiny staneme na vrcholu. Kromě Hincových ples na jihovýchodě můžeme odtud obdivovat také dvě sytě modrá Temnosmrečinská plesa (větší Nižné je až 38 m hluboké) v Temnosmrečinské dolině na severozápadě. Za ní vidíme cestu na sedlo Závory (1876 m), od sedla trochu nalevo se tyčí jeden z posledních vrcholů hlavního hřebene - Svinica (2301 m), a pak pokračuje hřeben Červených vrchů. Na jihozápadě máme Hlinskou dolinu a nad ní hřeben Hrubé, za nímž vystupuje Kriváň (2494 m). Z výrazných vrcholů na východě se v rozhledu z Kôprovského štítu uplatňují hlavně Megusovské štíty, Rysy (2503 m), Mengusovský Volovec a Vysoká (2547 m).

Návrat je možný stejnou cestou, nebo Hlinskou a Kôprovou dolinou. Na Tri studničky tudy dorazíme za pět a tři čtvrtě hodiny, na Podbanské za šest a půl hodiny.