Kôprovský štít  2.367 m

Kôprovský štít se nachází nad Hincovou kotlinou, v rozsoše Kriváně, která vybíhá z hlavního hřebene v Čubrině. Na západě z něj vychází 2,5 kilometru dlouhé rameno (tzv. Prostredný chrbát), oddělující Hlinskou od Temnosmrečinské doliny.

Štít nevyniká výškou ani tvarem, přesto jej zná pomalu každý návštěvník Tater. Stačí málo - značená cesta na vrchol. Odměnou za výstup jsou krásné pohledy na okolní panoramata.

Název štít převzal po Kôprovej doline a tato jej dostala podle kôprovníčku bezobalného, který je pro ni typický. Název byl také občas spojován s těžbou mědi v Kôprovej dolině (kupfer = něm. měď). Původní lidové jméno štítu bylo pravděpodobně Prostredný vrch, jako nejvyšší bod Prostredného chrbátu.


Prvovýstupy:
1881 (letní) -  Kazimierz Tetmajer & co.
18.3.1906 (zimní) -  E. Baur, Alfred Martin
Prominence: 113 m Key col: sedlo pod Čubrinou Parent: Veľký Mengusovský štít
Izolace: 1,0 km Parent: Veľký Mengusovský štít
GPS: 49°10'56''N   20°02'54''E
polsky: Koprowy Wierch německy: Dillenspitze maďarsky: Kapor-csúcs

Kopr je tvarově poměrně nevýrazný. Jen při pohledu od Popradského plesa (foto 2) tvoří elegantní špičku, jinak se jeho povlovné hřebeny dají zaměnit s řadou jiných hor, např. s Javorovým štítem (foto 7). Na tatranských panoramatech nepatří k výrazným orientačním bodům a bývá k nalezení spíše podle větších Mengusovských štítů.
1. Kôprovský štít s čarovným Veľkým Hincovým plesom od Mengusovského Volovca   V2. Kôprovský štít od Ostrvy   JV3. Kôprovský štít od Kôprovskej veže   JZ4. Kôprovský štít v závěru Mengusovskej doliny   JV5. Kôprovský štít od Ostrvy   JV6. Kôprovský štít od Kobylieho plesa s krásně sbíhajícím Prostredným chrbátom   SZ
 X 
7. Kôprovský štít
8. Javorový štít
Spřízněné štíty