Veľký Mengusovský štít  2.424 m

Hradba tří Mengusovských štítů (Veľký, Prostredný a Východný) tvoří SV ohraničení Mengusovské doliny. Název odvozují od podtatranské obce Mengusovce.

Nejvyšší a zároveň nejhůře dostupný z trojčat je Veľký Mengusovský štít. Prvovýstup na něj v r. 1877 byl považovaný za největší úspěch horolezectví v Tatrách. Uskutečnil jej tehdy 17-letý středoškolák Ludwik Chałubiński v doprovodu dvou horských vůdců. Trasa vedla od Morského oka přes Hincovo sedlo a dále traverzy zubatého hřebene na vrchol. Tehdy ještě bezejmenný vrchol byl nazván Chałubińského štítem, dnešní název dostal až později.

Dva lépe dostupní sourozenci Prostredný a Východný Mengusovský štít byli paradoxně zlezeni až v r. 1903, čili o celých 26 let později.

Na sever do Polska spadá Veľký Mengusovský štít jednou z nejvyšších tatranských stěn, vysokou 820 m (severní stěna Malého Kežmarského štítu má 900 m). Tato se od už od roku 1906 stala výzvou hlavně pro polské horolezce. Výstupy v ní uspokojí i náročné.


Prvovýstupy:
28.6.1877 (letní) -  Ludwik Chałubiński, Wojciech Roj, Maciej Sieczką
13.2.1906 (zimní) -  Ernst Dubke, Alfred Martin, Johann Breuer, Johann Franz
Prominence: 207 m Key col: Žabie sedlo Parent: Rysy
GPS: 49°11'14''N   20°03'36''E
polsky: Mięguszowiecki Szczyt Wielki německy: Große Mengsdorfer Spitze
maďarsky: Nagy-Menguszfalvi-csúcs

Mengusovská hradba skutečně mírně zruinovanou štředověkou hradbu připomíná (foto 1). Ovšem pouze z nejčastějších pohledů od Veľkého Hincova plesa a Furkotského štítu. Při podélném pohledu na hradbu (z Rysů nebo naopak z Čubriny apod.) tvoří Veľký Mengusovský štít výraznou homoli, jedinou a jasně patrnou v celém okolí. Z těchto pohledů už o dominanci VMŠ mezi třemi bratry není pochyb.

Jako identifikace na tatranských panoramatech poslouží buď tvar hradby nebo právě homolovitý tvar VMŠ.

1. Mengusovská hradba od Satana   JZ2. Mengusáky od Morskieho oka   S3. Veľký Mengusovský štít z Čubriny   Z4. Veľký Mengusovský štít od Mengusovského sedla   JV5. Veľký Mengusovský štít od Kohútiku   JV6. Mengusáky od sedla Chalubinského brána   Z
Spřízněné štíty