Rysy  2.503 m

Rysy jsou nejnavštěvovanějším vrcholem ve Vysokých Tatrách. O víkendech a v sezóně připomínají spíše frontu před polským obchodem.

Ale nebylo tomu tak vždy. Doložený prvovýstup sice pochází už z r. 1840, nicméně další desítky let byly Rysy na okraji turistického zájmu. I prvovýstupce Eduard Blásy se o nich vyjářil s mírným despektem, že 'snad ani nejsou samostatným vrcholem, skoro splývají s hlavním hřebenem a nezajímají ani lovce a pytláky'. Upřímně, na Rysech skutečně nic až tak extrovního není, s tou výjimkou, že jsou jako jeden ze šesti tatranských vrcholů přístupné po značce.

Blásy byl v následujících letech na Rysech ještě několikrát a v r. 1853 navrhl pro dosud nepojmenovaný vrchol název Meeraugspitze, tedy Štít Mořského oka. Tehdy se tak ovšem nazýval dnešní Czarny Staw a největší pleso Morskie oko bylo Rybím plesem. Takže od těch dob proběhl názvový posuv. Každopádně v němčině platí tento název štítu dodnes.

Náš název nepochází od přemnožených kočkovitých šelem, nýbrž z polského slova 'rysa' neboli čára, štěrbina. Důvodem je výrazný, dlouhodobě vysněžený žlab pod vrcholem, viditelný z polské strany (foto 3).

Rysy jsou hraniční horou, nejvyšším vrcholem Polské republiky a zároveň nejvyšším přístupným bodem v Tatrách bez horského vůdce. Protínají se zde tři hřebeny a vrcholy jsou taktéž tři. Nejvyšší je prostřední, dále pak SZ a JV.

Pokud přimhouříme oko, lze je zařadit Rysy mezi velehory, neboli vrcholy nad 2500 m. Zajímavé je, že už v roce 1863 jim přisoudila tehdejší měření výšku 2503 mnm, což se prakticky shoduje s dnešními údaji. Tehdy ovšem byly Rysy považovány za 5. nejvyšší vrchol Tater, ve skutečnosti jsou deváté.

Cesta z polské strany byla vybudována a zabezpečena řetězy už v r. 1886. Slovenská trasa od Popradského plesa byla částečně vybudována v r. 1881 a dokončena v r. 1904, včetně několika řetězů nad Žabími plesy.

V polském vydání tatranského průvodce z r. 1900 najdeme i pasáže vhodné pro feministky: 'Rysy jsou vrcholem výstupů pro ženy neboť výstupy na štíty vyšší už vyvolávají nepříznivé změny v ženském organismu'.

Rysy mají za sebou slavnou minulost. Kromě známé chemičky Marie Sklodowské-Curie na ně v r. 1913 vystoupil z polské strany i veliký revolucionář V.I.Lenin. Není ale jisto, zda celá tato akce není jenom výplodem stranické propagandy, majíc dokázat, že organismy papalášů zdegenerované sezením na schůzích jsou kromě oblbování davů schopny i výkonů fyzických. Na štít se od r. 1957 se pořádají i organizované výstupy mládeže.

Laskominy horolezecké skýtá hlavně 400-metrová východní stěna s asi 15 cestami středních obtížností.


Prvovýstupy:
30.7.1840 (letní) -  Eduard Blásy, Ján Ruman Driečny
10.4.1884 (zimní) -  Theodor Wundt, Jakob Horvay
Prominence: 198 m Key col: sedlo Váha Parent: Vysoká
GPS: 49°10'46''N   20°05'18''E
polsky: Rysy německy: Meeraugspitze maďarsky: Tengerszem-csúcs

Rysy jsou charakteristické svým povlovným hřebenem ze sedla Váha. Dalším výrazným plusem je blízkost Vysoké, jednoho z nejvýraznějších tatranských orientačních bodů. Pomocí těchto dvou atributů jsou Rysy na panoramatech většinou snadno rozpoznatelné.




1. Rysy z Ganku   JV



2. Malé Rysy ze Satanského hrebeňa   JZ



3. Rysy se štěrbinou, která jim dala název, od polské Kazalnice   SZ



4. Rysy od Ťažkého štítu   J



5. Rysy od Mlynára   S



6. Rysy z polské Kazalnice   SZ



7. Rysy z Voliej veže   Z



8. Obvyklá sezónní scenérie s roji turistů mířícími na vrchol  








Spřízněné štíty