Žabí kôň  2.291 m

Žabí kôn je bizarní hora s bizarním názvem. Leží na hraničním hřebeni spojujícím Rysy s Mengusovskými štíty. Koně prý vymyslel legendární pšonek Klimek Bachleda, protože ostré hřebeny se tehdy lozily obkročmo, jakoby v sedě na hřbetu. A přesně takový je východní hřeben. Přívlastek Žabí zase upomíná na blízkost Žabí doliny a ples.

Díky své nižší výšce nebyl vrchol v hledáčku tatranských prvovýstupců z přelomu 19. a 20. století. Jeho strmé linie zaujaly až průkopníky sportovního lezení. Poprvé stáli na vrcholu němečtí lezci Katarína Bröskeová a Simon Häberlein v r. 1905. Prostoupili trasu jižní stěnou s vyústěním na východní hřeben, která dnes nese název Häberleinova cesta s obtížností IV, což je na tehdejší dobu a vybavení velmi slušné. Sestoupili tamtéž.

Výstup východním hřebenem se podařil o dva roky později trojici Poláků. Pod vrcholem nechali založenou smyci, což mělo tragické následky pro jistého maďarského horolezce, který se o několik dní později pokoušel ze smyce slanit. Tato se protrhla a způsobila první oběť Žabieho Kôňa. Dnes ji připomíná tabule na symbolickém hřbitově u Popradského plesa.

I po více než 100 letech je vrchol stále hodnocený jako jeden z nejhůře přístupných v Tatrách. A to i přesto, že nejlehčí výstup je hodnocený obtížností III, čili poměrně snadný. Jedná se o zmíněný východní hřeben, který tvoří skutečnou lezeckou lahůdku (foto 2). Každopádně na Žabieho Kôňa vedou pouze lezecké výstupy a v teniskách se na něj nedostanete. Což je v Tatrách docela výjimečné.

Jižní stěna má přes 100 m a dole na ni navazuje strmý travnato-skalnatý svah sbíhající k Žabím plesům. Severní stěna má 150 m a dlouho měla pověst nejtěžší stěny v Tatrách. Poprvé se ji podařilo přelézt až v r. 1929 polským horolezcům.

O lezeckém významu štítu svědčí i to, že o výstupu na něj pojednává první krátký film s lezeckou tématikou z Tater z r. 1933.


Prvovýstupy:
12.9.1905 (letní) -  Katherine Bröske, Simon Häberlein
26.3.1913 (zimní) -  Alfréd Grósz, Tibold Kregczy
Prominence: 19 m Key col: Vyšné Žabie sedlo Parent: Žabia veža
GPS: 49°10'44''N   20°04'48''E
polsky: Żabi Koń německy: Simonturm maďarsky: Simon-torony

Žabího koně i přes jeho poslabší výšku nepřehlédnete. Jeho tvar s výrazným hřebenem do Žabieho sedla se hned tak nevidí. Nejčastěji jej uvidíte při výstupu na Rysy od Žabích plies.




1. Žabí kôň od Kôpok   J



2. Žabí kôň z Žabieho sedla   V



3. Žabí kôň od Veľkého Žabieho plesa   J



4. Žabí kôň od Czarneho Stawu   S



5. Žabí kôň z Patrie   JZ



6. Žabí kôň z lávky nad Žabím sedlem   V



7. Žabí kôň z Žabiej veže   Z








Spřízněné štíty