Mengusovský Volovec  2.227 m

Mengusovský Volovec se vypíná v severovýchodní části Mengusovské doliny. Postaru se nazýval Štít Olgy, kteréžto jméno dostal po manželce prvovýstupce Kornela Stodoly. V maďarštině a němčině se tento název udržel dodnes. Jakým myšlenkovým pochodem se však došlo z Olgy na Volovce, není známo. Zmíněný Kornel Stodola byl poměrně raritní kombinací horolezce a politika, v meziválečném období působil i jako poslanec a senátor.

Svým hřebenem rozděluje Volovec severní část Mengusovské doliny na Kotlinu Žabích plies a Hincovu kotlinku. Je turisticky nepřístupný, avšak výstup přes Volovcovo sedlo není nijak obtížný. Má dva vrcholy, hlavní severní a jižní.


Prvovýstupy:
28.6.1903 (letní) -  Kornel Stodola, Johann Franz
21.3.1910 (zimní) -  Mieczysław Lerski, Jerzy Maślanka
Prominence: 47 m Key col: Volovcovo sedlo Parent: Hincova veža
GPS: 49°10'37''N   20°04'04''E
polsky: Wołowiec Mięguszowiecki německy: Olgaspitze maďarsky: Olga-csúcs

Volovec má dvě tváře. Z jihu působí jako hora opravdická, kuželovitá, elegantní a špičatá. Z druhé strany na něj však vede poměrně povlovný hřeben.

Volovec uvidíme nejčastěji z jihu z Mengusovské doliny, jeho pyramida je velmi lehce identifikovatelná. Z ostatních pohledů (od Kôprovského štítu atd.) už to není tak snadné a hřeben vypadá jako spousty jiných. Splést si jej můžeme například s nedalekými Kôpkami (foto 7).

1. Mengusovský Volovec z Mengusovskej doliny   J2. Mengusovský Volovec od Veľkého Hincova plesa   Z3. Mengusovský Volovec z Žabiej doliny   V4. Mengusovský Volovec od Hincovej veže   S5. Mengusovský Volovec z Mengusovskej doliny   JZ6. Mengusovský Volovec od Popradského plesa   J

7. Kôpky versus Mengusovský Volovec od Kôprovského štítu   V

Spřízněné štíty