Východný Mengusovský štít  2.398 m

Hradba tří Mengusovských štítů (Veľký, Prostredný a Východný) tvoří SV ohraničení Mengusovské doliny. Název odvozují od podtatranské obce Mengusovce.

Nejvyšší a nejhůře dostupný je Veľký Mengusák. Druhý nejvyšší avšak nejlépe dostupný je jeho Východní bratříček. Na jeho vrcholu stanuli poprvé v r. 1903 Karol Englisch s matkou a horským vůdcem. Ale je možné, že už dávno před nimi byli na vrcholu pytláci. Trasa od Czarneho Stawu přes Mengusovské sedlo do Hincovej doliny byla totiž odedávna čile využívána polskými pytláky a pašeráky.

Na hřebeni spadajícímu k Czarnemu Stawu se nachází Kazalnica Mięguszowiecka, čili Mengusovská kazatelna (foto 6). Její až 550 m vysoké srázy poskytují jedny z nejtěžších lezeckých terénů v Tatrách. Další pozoruhodností je skalní věž zvaná Chlapík u Mengusovského sedla (foto 7).

Z Mengusáků máme jako na dlani jednak masiv Satana, dále Kôprovský štít, polská plesa Morskie Oko a Czarny Staw, dále pak Rysy, Vysokou a plno dalších.


Prvovýstupy:
9.8.1903 (letní) -  Karol Englisch, Antonina Englisch, Johann Hunsdorfer
22.3.1910 (zimní) -  Mieczysław Lerski, Jerzy Maślanka
Prominence: 93 m Key col: Mengusovské sedlo Parent: Veľký Mengusovský štít
GPS: 49°10'59''N   20°04'03''E
polsky: Mięguszowiecki Szczyt Czarny německy: Östliche Mengsdorfer Spitze
maďarsky: Keleti-Menguszfalvi-csúcs

Východný Mengusovský štít nevyniká zvláštním tvarem. Je poměrně oblý a kupolovitý jako spousta jiných. Na panoramatech jej proto musíme identifikovat buď pomocí tvaru hradby 3 mengusovských štítů nebo podle výrazné vrcholové homole Veľkého Mengusovského štítu.




1. Mengusovská hradba od Satana   JZ



2. Mengusáky od Morskieho oka   S



3. Východný Mengusovský štít od Hlinskej veže   JZ



4. Východný Mengusovský štít od Morskieho oka   S



5. Východný Mengusovský štít z Hincovej veže   JV



6. Kazalnica Mięguszowiecka od Czarneho Stawu   SV



7. Chlapík   Z




Spřízněné štíty