Prostredný Mengusovský štít  2.393 m

Hradba tří Mengusovských štítů (Veľký, Prostredný a Východný) tvoří SV ohraničení Mengusovské doliny. Název odvozují od podtatranské obce Mengusovce.

Nejvyšší a nejhůře dostupný je Veľký, paradoxně zlezený o čtvrtstoletí dříve než jeho dva sourozenci. Prostredný následuje jako druhý co do obtížnosti, avšak co do výšky je až poslední, byť o pouhých 5 m za Východným. Je vrcholově komplikovaný, na zubatém hřebeni se nachází kandidátů několik. Avšak ten nejvyšší je SZ ve tvaru výrazného zubu.

V severozápadním hřebeni štítu se nacházejí i dvě skalní jehly – Veľká a Malá Mengusovská ihla. Za povšimnutí stojí i zvukomalebný maďarský název štítu.


Prvovýstupy:
15.8.1903 (letní) -  Włodzimierz Boldireff, Stanisław Porębski. Už před tímto doloženým výstupem však na vrcholu pravděpodobně stanuli polští pytláci.
23.3.1916 (zimní) -  Walter Delmár, Gyula Komarnicki
Prominence: 63 m Key col: Vyšné Mengusovské sedlo Parent: Veľký Mengusovský štít
GPS: 49°11'06''N   20°03'43''E
polsky: Mięguszowiecki Szczyt Pośredni německy: Mittlere Mengsdorfer Spitze
maďarsky: Középső-Menguszfalvi-csúcs

Prostredný Mengusovský štít nemá snadno zapamatovatelný tvar. Je poměrně oblý a nevýrazný a tudíž připomíná spoustu dalších vrcholů. Na panoramatech jej proto musíme identifikovat buď pomocí tvaru hradby tří Mengusovských štítů nebo podle výrazné vrcholové homole Veľkého Mengusovského štítu. Dalším vodítkem je výrazný vrcholový zub.




1. Mengusovská hradba od Satana   JZ



2. Mengusáky od Morskieho oka   S



3. Prostredný a Veľký Mengusovský štít od Východného Mengusovského štítu   JV



4. Prostredný Mengusovský štít od Mengusovské sedla   JV






Spřízněné štíty