Výstupy na Rysy (2.503 m)
Mapa1. Výstup na Rysy kolem Žabích plies2. Závěrečná část výstupu ze sedla Váha3. Fronty na řetězech pod chatou Pod Rysmi


1. Ze Štrbského plesa Obtížnost:    Z  

Trasa: Štrbské pleso (1346 m) - rozc. pod Triganom (1499 m) (0:45) - Popradské pleso (1500 m) (0:35) - rozc. v Mengusovskej dolině (0:35) - chata pod Rysmi (2250 m) (1:45) - Rysy (1:00) - a zpět (3:40).

Ze Štrbského plesa (autobusová stanice, nádraží, parkoviště) se po magistrále, stejně jako ze zastávky TEŽ Popradské pleso po asfaltové cestě, dostaneme shodně na Popradské pleso.

Po vyrazíme do Mengusovské doliny. Na dalším rozcestí zvolíme , překonáme mostíky přes Žabí potok a nad pásmem kleče začneme prudčeji stoupat do Kotliny Žabích plies. Odpočinkový úsek okolo ples nám umožní sebrat síly před dalším náročným stoupáním. Pokračujeme vzhůru a pak traverzujeme několik skalních ploten. Naštěstí se zde můžeme přidržovat řetězů. Zde se často musí čekat na pomalejší turisty a proto buďte trpěliví. Pak už netrvá dlouho a uvidíme Chatu pod Rysmi. Za zastávku tu stojí nejen točené pivo v nejvýše položené chatě na Slovensku.

Další kroky výstupu na nejvyšší turisticky zpřístupněný tatranský vrchol od chaty do sedla Váha (2339 m) většinou překonávají sněhové pole, které se udrží i v létě, a je dobré zde zvýšit pozornost. Výhled ze sedla napoví, jaké panorama nás čeká nahoře. Po krátkém stoupání mezi nakupenými kameny a přelézení skalnatých žeber se dostaneme do žlabu mezi oba hlavní vrcholy.

Při příznivém počasí odmění nezapomenutelný rozhled na celé Tatry. Na východě dominuje nejvyšší vrchol Tater Gerlachovský štít (2654 m), opačným směrem vidíme až do Západních a na jih do Nízkých Tater. Kousek pod námi na severní straně hřebene pak můžeme obdivovat 76 metrů hluboký Czarny Staw pod Rysami (1583 m) a hned vedle největší pleso celého pohoří, Morskie Oko (1395 m). Sestup do Polska k těmto plesům je časově náročný (2:30 dolů, 3:00 nahoru), proto doporučujeme tuto variantu jen v případě ubytování na Chatě pod Rysmi nebo ukončení túry na polské straně.