Ťažký štít  2.500 m

Ťažký štít je součástí koruny Vysoké, skalního seskupení, nepřehlédnutelného obzvláště od Štrbského plesa. Z tohoto pohledu tvoří Ťažký štít levou, nižší část koruny. V minulosti byl považovaný nikoliv za samostatný vrchol, ale za pouhý satelit Vysoké.

Prvovýstup je poměrně pozdního data. Podařil se až v r. 1904 sliezskemu statkáři Ernstovi Dubkemu s horským vůdcem. Trasa vedla ze sedla Váha SZ hřebenem. Dnes ji hodnotíme jako obtížnost II-III. Horolezecká povyražení poskytuje 400 m vysoká SV stěna, zlezená poprvé v r. 1932.

Zajímavý příběh prodělal název štítu. Bielovodskou dolinu využívali pro ovce už od 17. století spišští pastevci. S růstem stád byli nuceni pronikat i výš. A tady narazili na dolinu skrytou za strmým skalním prahem. Bylo těžké se do ní dostat, proto jí dalí název Ceška, čili v místním dialektu těžká. Tento název přešel na pleso i štít. V roce 1827 však navštívil Tatry pruský topograf Albrecht Wilhelm von Sydow a vydal populární cestopis s jednou z prvních map oblasti. Slovo Ceška však přeložil jako Česká. Takže např. Ťažká dolina se stala Böhmisches Tal a Čechy se následně rozšířily i na pleso a štít. A jak je dobrým zvykem, Wilhelmovi následovníci od něj jen opisovali, takže název vydržel až do r. 2006. Ale většina Slováků by si raději nechala vrazit vreckový nožík pod rebro než dát něčemu název Český, takže od uvedeného roku již se štít opět honosí správným překladem. Jakožto i dolina a pleso, samozřejmě.

Tyto problémy ale řešíme jenom my, Ťažko-Slováci. Cizina dala vrcholu v klidu název Štít Martina Rótha (1841-1917) podle spišského profesora přírodopisu a zároveň vášnivého turisty a organizátora výstupů.


Prvovýstupy:
7.7.1904 (letní) -  Ernst Dubke, Johann Franz senior
23.3.1913 (zimní) -  Lajos Károly Horn, Ernö Kátai
Prominence: 35 m Key col: Štrbina pod Ťažkým štítom Parent: Vysoká
GPS: 49°10'25''N   20°05'29''E
polsky: Ciężki Szczyt německy: Martin-Róth-Spitze maďarsky: Róth Márton-csúcs

Ťažký štít je sám o sobě rozpoznatelný dost špatně, má nevýrazný tvar. Avšak hned za rohem leží větší bratr, Vysoká, jeden z nejvýraznějších orientačních bodů v Tatrách. A podle ní jej identifikujeme snadno.

Nejčastější pohledy na Ťažký štít jsou od zmíněného Štrbského plesa (foto 1) a potom z Rysů (foto 5).

1. Ťažký štít od Štrbského plesa   JZ2. Ťažký štít z Ganku   V3. Ťažký štít z Kôpok   JZ4. Ťažký štít od Mlynára   S5. Ťažký štít z Rysů   S6. Ťažký štít z lavice Vysokej   J7. Ťažký štít z Kôpok   JZ
Spřízněné štíty