Výstupy na Ťažkú vežu (2.253 m)
Mapa1. Ťažká veža z hřebenu na Malé Rysy2. Nejtěžší spodní část výstupu3. Opravdový slaňák4. Terén na lávkách ve střední části5. Terén na lávkách v horní části


Výstup na Ťažkú vežu je lezeckého charakteru, kratší spodní partie je tak za III, možná i IV UIAA. Budete potřebovat lezečky.

1. Z Kamzičiej štrbiny Obtížnost:   III 

Samotný výstup z Kamzičiej štrbiny je krátký, o to horší je k ní přístup. Oblast Ťažkej veže patří k nejodlehlejším v Tatrách.

Zaparkujeme na polském parkovišti za Lysou Polanou. Odtud po kolem Morskieho oka k Czarnemu Stawu. Před koncem plesa značku opustíme a vyšplháme neznačenou pěšinou na Vyšné Bielovodské sedlo. Z něj pak na Vyšnú Kamzičiu štrbinu. Až potud se výstup shoduje s výstupem na Veľký Žabí štít.

Ze štrbiny sestoupíme prudkým travnatým svahem do Spádovej dolinky, ale ne až na dno. Vytraverzujeme po šutroviscích až pod Kamzičiu štrbinu. Výstup do štrbiny není úplně příjemný, dá se zrealizovat buď vlevo po skalkách nebo vpravo travnatým žlabem, který neústí přímo do štrbiny, ale několik metrů od ní vlevo na hřeben.

Následuje výstup po skále. Ze štrbiny kousek vlevo a přes spáru s dobrými chyty nahoru (foto 2) až ke slaňáku (foto 3). Tento není tatranský (stará smyce obhozená o šutr), ale kupodivu poctivý. Odtud už je výstup snazší. Probíhá nejprve po lávkách severních svahů, značených občasnými mužiky, a poslední metry po hřebeni.

Sestup vede po stejné trase. Lano není úplně potřeba, spodní úsek se dá i slézt, ale musíte mít lezecké zkušenosti.

Zajímavou variantou sestupu je výstup z Kamzičiej štrbiny hřebenem na Malé Rysy (většinou chodecký terén) a poté sestoupit po k Czarnemu Stawu.

2. Východními svahy Obtížnost:    I  

Snazší varianta výstupu údajně vede po východních svazích (na schématické mapě značený modrými kroužky). Je zde prudký travnato-šutrovitý terén. Tato trasa je však neprověřená.